Szybciej niż światło

Naukowcy z szwajcarskiego ośrodka naukowego CERN pod Genewą dokładnie zmierzyli prędkość neutrin, maleńkich cząstek, i odkryli, że te poruszają się szybciej niż światło. Czy runął jeden z fundamentów współczesnej fizyki?

Neutrina to cząstki – duchy. Są tak małe, że nawet nie wiadomo czy mają jakąkolwiek masę. Jest ich całe mrowie. „Rodzą się” w trakcie reakcji jądrowych. Naukowcy produkowali wiązkę neutrin w Szwajcarii i pod powierzchnią ziemi kierowali ją do Włoch, do oddalonego o 732 kilometry laboratorium Gran Sasso. Tam neutrina były rejestrowane przez detektory. Materia dla neutrin jest przezroczysta jak szyba dla promieni światła. Dlatego lecąca przez skały z Szwajcarii do Włoch wiązka neutrin praktycznie nie traciła swojej intensywności. Zderzenia neutrin z atomami są niezwykle rzadkie, ale wystarczą, by zarejestrować w którym momencie wiązka cząstek przelatuje przez detektory.

Po dokładnej analizie wyników okazało się, że neutrina wyprodukowane w CERN dotarły do detektorów cząstek OPERA w Gran Sasso ułamek sekundy wcześniej, niż gdyby poruszały się z prędkością światła. - Próbowaliśmy znaleźć wszystkie możliwe wytłumaczenia tego faktu. Chcieliśmy znaleźć błąd, ale nie znaleźliśmy – mówił prof. Antonio Ereditato z CERN. I dodawał - moim marzeniem byłoby, gdyby inny, niezależny eksperyment potwierdził to samo. Wtedy poczułbym ulgę.

Naukowcy powtarzali eksperyment wielokrotnie, ale wynik był zawsze taki sam. Neutrina do Włoch dolatywały wcześniej niż wynikałoby to z obowiązującej dzisiaj wiedzy. Szef zespołu naukowców poprosił inne ośrodki naukowe o pomoc w zrozumieniu tego fenomenu. – Zdaję sobie sprawę, że gdyby nasze badania potwierdziłyby się, ich konsekwencje mogą być ogromne – powiedział prof. Antonio Ereditato.

O jakich konsekwencjach mowa? Spora część fizyki opiera się na założeniu (sformułowanym 100 lat temu przez Einsteina), że najwyższą prędkością we wszechświecie jest prędkość światła w próżni. Gdyby to założenie okazało się błędne, oznaczałoby to, że wiele praw fizyki musi zostać zmienionych.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| FIZYKA

 • Asx
  23.09.2011 11:39
  Z całym szacunkiem: co za niekompetentny matoł to pisał!!!???

  Einstein nie twierdził, że prędkość większa od prędkości światła nie istnieje, a jedynie, ze ciała, które normalnie porusza się z prędkością mniejszą od światła, nie da się do takiej prędkości rozpędzić.
 • Bredy
  23.09.2011 12:28
  Dokladnie! Ciała o MASIE nie sa wstanie poruszac sie z predkosciami rownymi swatłu i wiekszymi, ale w przypadku neutrinow nie ma wogole potwierdznia czy posiadaja one mase... stad teoretycznie nie ma tu zadnej sprzecznosci. Istnienie predkosci wieskzej niz swiatła potwierdzono juz wczesniej w 2008 roku w przypadku mierzenia zmian pomiedzy blizniaczymi fotonami "splątanymi", juz wtedy potwierdzonbo iż w jakis sposob komunikuja sie miedzy soba z predkoscia .. conajmniej 10 000 wiesza niz swiatla.
 • strejbjanusz@wp.pl
  25.09.2011 18:41
  z tym że nie "dokładnie" bo dokładnie nie istnieje zgodnie z zasadą nieoznaczoności Heisenberga."Dokładnie" i" ale tak naprawdę" to śmieszne i irytujące natręctwa powtarzane przez ludzi wierzących że często używane świadczą o elokwencji i inteligencji.Gdyby tak było rzeczywiście to Mickiewicz pisał by: Litwo tak naprawdę ojczyzno moja ty jesteś dokładnie jak zdrowie itd.
  Przepraszam ... ale mi się przelało
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.