Ratujcie Pompeje

Unia Europejska wyasygnowała 105 milionów euro na ratowanie Pompejów - ogłosił w środę włoski minister kultury Giancarlo Galan. W ostatnich dniach na terenie słynnych wykopalisk na południu Włoch znów runęły kolejne kawałki murów.

"Pieniądze te trzeba wydać w najlepszy możliwy sposób, by doskonale wypaść przed Unią i zrobić ważne rzeczy" - powiedział minister Galan. Podkreślił, że po raz pierwszy Pompeje mogą liczyć na "projekt o wielkim rozmachu".

Ratowanie terenu starożytnego miasta, zalanego w 79 roku lawą z Wezuwiusza, stało się priorytetem resortu kultury w związku z coraz bardziej pogarszającym się stanem zabytków, których kolejne fragmenty runęły w ostatnim czasie.

We wtorek zawalił się odcinek muru starożytnej nekropolii w Pompejach.

105 milionów euro z funduszy unijnych to pierwszy tak wielki zastrzyk pieniędzy na konserwację i odnowę obszaru wykopalisk archeologicznych wyasygnowany w ciągu roku, jaki minął od pierwszego spektakularnego zawalenia się Domu Gladiatora, co wywołało wówczas ogólnonarodową dyskusję we Włoszech.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.