Wakacje i piękna pogoda zachęcają nas do podróży i większej aktywności. Zanim zdecydujemy się na odległe wojaże, warto przyjrzeć się atrakcjom na każdą kieszeń, jakie mamy na wyciągnięcie ręki. Jeziora, rzeki, parki, doliny, a nawet głębokie wąwozy można odkryć niedaleko Płocka.
Nie za górami, nie za lasami, ale całkiem blisko, bo około 12 km od Płocka zaczyna się Szwajcaria, a dokładnie mazowiecka Szwajcaria, bo tak nazywana jest ta zielona kraina. To malowniczy teren, przez który płynie kręta rzeka Skrwa Prawa i roztacza się jeden z najpiękniejszych obszarów Mazowsza. Chociaż wyjątkowy w skali województwa i z bogatą ofertą turystyczną, wciąż jeszcze nie jest on do końca odkryty.
Co w parku piszczy?
Aby poznać walory krajobrazowo-turystyczne tego regionu, trzeba udać się w zachodnią część powiatu płockiego. Mazowiecka Szwajcaria leży nad Wisłą w odległości kilkunastu kilometrów od Płocka. Zlokalizowana jest niemal w całości na terenie gminy Brudzeń Duży i rozciąga się wzdłuż meandrującej Skrwy, aż do jej ujścia do Wisły. To tu znajduje się Brudzeński Park Krajobrazowy – największa atrakcja tego obszaru, który usiany jest pomnikami przyrody.
Archigum gminy Brudzeń Duży
Murzynowo
8 km od Płocka zlokalizowana jest ta marina
„Park jest przyjazny przybyszowi. Miejskie płockie autobusy sięgają do jego obrzeży. Choć w większej zgodzie z przyrodą można tu w pół godziny dojechać z Płocka rowerem lub hulajnogą. W Murzynowie, u ujścia Skrwy Prawej, jest przystań żeglarska oraz zaprasza tu do odwiedzenia Mazowiecki Ośrodek Geograficzny Uniwersytetu Warszawskiego z ciekawymi zbiorami regionalnej chaty. Jest szkółka jeździecka w Cierszewie, rozszerza się sezonowa oferta gastronomiczna. Park jest przyjazny, bo na małym skrawku polskiej ziemi gromadzi tak wiele dóbr” – takimi słowami przekonująco opisywał go, w jubileuszowym albumie wydanym z okazji 20-lecia istnienia parku, Witold Lenart – pracownik naukowy Uniwersytetu Warszawskiego, jeden z założycieli parku.
Na jego terenie zarejestrowano łącznie około tysiąc gatunków zwierząt lądowych i wodnych. Wśród zbiorowisk leśnych spotkamy dziki, sarny, lisy i borsuki, a w rzekach – ryby, bobry i wydry. Torfowiska i małe oczka wodne tworzą raj dla żab i ropuch. Ale bez wątpienia królują tu ptaki, których naliczono około 150 gatunków, w tym z ciekawszych można wytropić: kormorana, czaple siwą i białą, łabędzia niemego, trzmielojada czy zimorodka.
Mają posiadać cechy prehistorycznego, wymarłego ponad 10 tysięcy lat temu gatunku, wilka strasznego.
Pozwala przewidzieć zwiększone ryzyko śmiertelności i incydentów sercowo-naczyniowych.
Zakłócenia spowodowane przez człowieka mają znacznie szerszy wpływ, niż wcześniej sądzono.
Dokumnent wskazuje m.in na wyzwania wynikające ze skutków innowacji.
Hiszpańsko-australijski zespół opracował pionierską metodę rozkładu plastikowych śmieci.
Odkryte w Alpach i Arktyce mikroorganizmy potrafią rozkładać plastik w niskich temperaturach.
Do substancji perfluoroalkilowych (PFAS) zaliczane są tysiące syntetycznych związków chemicznych.