Gdzie trzmiel i czapla siwa

Wakacje i piękna pogoda zachęcają nas do podróży i większej aktywności. Zanim zdecydujemy się na odległe wojaże, warto przyjrzeć się atrakcjom na każdą kieszeń, jakie mamy na wyciągnięcie ręki. Jeziora, rzeki, parki, doliny, a nawet głębokie wąwozy można odkryć niedaleko Płocka.

Nie za górami, nie za lasa­mi, ale całkiem blisko, bo około 12 km od Płocka zaczyna się Szwajcaria, a dokładnie mazowiecka Szwajca­ria, bo tak nazywana jest ta zielona kraina. To malowniczy teren, przez który płynie kręta rzeka Skrwa Pra­wa i roztacza się jeden z najpiękniej­szych obszarów Mazowsza. Chociaż wyjątkowy w skali województwa i z bogatą ofertą turystyczną, wciąż jeszcze nie jest on do końca odkryty.

Co w parku piszczy?
Aby poznać walory krajobrazowo-turystyczne tego regionu, trzeba udać się w zachodnią część powia­tu płockiego. Mazowiecka Szwaj­caria leży nad Wisłą w odległości kilkunastu kilometrów od Płocka. Zlokalizowana jest niemal w cało­ści na terenie gminy Brudzeń Duży i rozciąga się wzdłuż meandrują­cej Skrwy, aż do jej ujścia do Wi­sły. To tu znajduje się Brudzeński Park Krajobrazowy – największa atrakcja tego obszaru, który usia­ny jest pomnikami przyrody.

Murzynowo   Archigum gminy Brudzeń Duży Murzynowo
8 km od Płocka zlokalizowana jest ta marina
„Park jest przyjazny przybyszowi. Miej­skie płockie autobusy sięgają do jego obrzeży. Choć w większej zgodzie z przyrodą można tu w pół godzi­ny dojechać z Płocka rowerem lub hulajnogą. W Murzynowie, u ujścia Skrwy Prawej, jest przystań żeglar­ska oraz zaprasza tu do odwiedzenia Mazowiecki Ośrodek Geograficzny Uniwersytetu Warszawskiego z cie­kawymi zbiorami regionalnej chaty. Jest szkółka jeździecka w Cierszewie, rozszerza się sezonowa oferta gastronomiczna. Park jest przyja­zny, bo na małym skrawku polskiej ziemi gromadzi tak wiele dóbr” – takimi słowami przekonująco opi­sywał go, w jubileuszowym albumie wydanym z okazji 20-lecia istnienia parku, Witold Lenart – pracownik naukowy Uniwersytetu Warszawskiego, jeden z założycieli parku.

Na jego terenie zarejestrowano łącz­nie około tysiąc gatunków zwierząt lądowych i wodnych. Wśród zbioro­wisk leśnych spotkamy dziki, sarny, lisy i borsuki, a w rzekach – ryby, bobry i wydry. Torfowiska i małe oczka wodne tworzą raj dla żab i ropuch. Ale bez wątpienia królują tu ptaki, których naliczono około 150 gatunków, w tym z ciekawszych można wytropić: kormorana, cza­ple siwą i białą, łabędzia niemego, trzmielojada czy zimorodka.

«« | « | 1 | 2 | » | »»

TAGI| NAUKA, PRZYRODA

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama