Według najnowszego raportu Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody w 2023 r. na całym świecie wzrosła nieznacznie liczba nosorożców. Jednocześnie odnotowano większą liczbę tych zwierząt zabijanych przez kłusowników.
W krajach Afryki w 2023 r. zgłoszono 586 przypadków kłusownictwa na nosorożce. Rok wcześniej było to 551 sztuk, zabitych przez kłusowników.
Populacja nosorożca białego wzrosła w minionym roku o 1522 sztuki. Obecnie na świecie żyje 17 464 białych nosorożców.
W samej na przykład Kenii liczba nosorożców wzrosła z 380 w 1986 r. do 1000 w roku 2023. Odbudowaniu gatunku sprzyjają chronione tereny, tzw. sanktuaria dzikiej przyrody.
WIONNie uległa zmianie liczba nosorożców czarnych. Szacuje się, że tych jest ok. 28 tys. Na początku XX wieku globalna populacja nosorożców wynosiła około pół miliona zwierząt.
Szacunkowo w zeszłym roku w Afryce zabijane było jedno zwierzę co 15 godzin. Nosorożce zabijane są ze względu na rogi, które trafiają na czarne rynki, zwłaszcza azjatyckich krajów.
Z 586 zabitych w zeszłym roku nosorożców, najwięcej przypadków miało miejsce w Republice Południowej Afryki. Kraj ma największą populację nosorożców, szacunkowo 16 056.
W przypadku nosorożca czarnego, globalna populacja rozwija się w kilku regionach. Jej nieznaczny spadek odnotowano natomiast w Namibii i Republice Południowej Afryki.
Natomiast w Indonezji, w latach 2019-2023 grupy kłusowników zabiły łącznie 26 nosorożców jawajskich w Parku Narodowym Ujung Kulon.
Z kolei w Indiach populacja nosorożca azjatyckiego, wzrosła ciągu ostatnich 40 lat, z 1500 do ponad 4000 sztuk.
Choć nosorożce zagrożone są przez różne czynniki, jak utrata siedlisk czy zmiany klimatu, to głównym zagrożeniem pozostaje kłusownictwo oparte na przekonaniu w lecznicze właściwości ich rogów.
Z ośrodka kosmicznego NASA na Florydzie wystartowała w poniedziałek rakieta SpaceX Falcon 9.
Hiszpańsko-australijski zespół opracował pionierską metodę rozkładu plastikowych śmieci.
Odkryte w Alpach i Arktyce mikroorganizmy potrafią rozkładać plastik w niskich temperaturach.
Do substancji perfluoroalkilowych (PFAS) zaliczane są tysiące syntetycznych związków chemicznych.