"Działanie przypadkowe wcale nie musi oznaczać braku przyczynowości. Ideologia przeciwstawiająca Bogu przypadek, który niszczy lub narusza Boży plan, jest w gruncie rzeczy współczesną wersją manicheizmu" - mówił ks. prof. Michał Heller, światowej sławy kosmolog podczas wykładu pt. "Konieczność i przypadek w ewolucji Wszechświata". .:::::.
Rozdział z książki "Przygoda człowieka", Wydawnictwo WAM, 2008 .:::::.
Fragment książki "Wszechświat. Poznawanie kosmicznego ładu.", Wydawnictwo WAM, 2005 .:::::.
.:::::.
Jest tyle samo dowodów za tym, że wszechświat miał początek, jak i za tym, że jest wieczny – pisał w 1781 roku w dziele „Krytyka czystego rozumu” filozof Immanuel Kant. .:::::.
Nagromadzenie danych to nie jest jeszcze nauka. Galileusz .:::::.
O strukturze wszechświata, jego historii, kosmologicznych uwarunkowaniach życia we wszechświecie oraz lokalnych uwarunkowaniach zaistnienia życia na Ziemi i jego rozwoju pisze profesor Zbigniew Jacyna-Onyszkiewicz .:::::.
Czy poznane prawa fizyki mogłyby być inne i co by ewentualnie z tego wynikło? Czy nasz wszechświat jest jedynym możliwym i istniejącym? Czym jest teoria Lee Smolina zwana kosmologicznym doborem naturalnym ? I co to wszystko ma wspólnego z zasadą antropiczną? .:::::.