Jesienią kontynuacja prac w Kostrzynie

Jesienią naukowcy zamierzają przystąpić do kolejnego etapu prac archeologicznych na terenie ruin zamku w Kostrzynie nad Odrą (Lubuskie). Podczas poprzedniego sezonu odkryto tam tunel, który mógł być ujęciem wody. Badacze podejrzewają, że ruiny nadal kryją wiele tajemnic.

"Największą niespodzianką ubiegłorocznych prac było odkrycie tajemniczego tunelu przy wieży głównej, który ma 20,5 m długości, ok. 1,9 metra szerokości i ok. 2,5 m wysokości. Natrafiono w nim na liczne przedmioty świadczące o diecie tutejszych mieszkańców" - powiedział PAP Robert Socha z Muzeum Twierdzy w Kostrzynie nad Odrą.

Wśród odpadków pokonsumpcyjnych odkrytych podczas badań wyróżnić należy: kości zwierzęce, kości ptaków oraz łuski i ości rybie. Zdaniem Sochy, na szczególną uwagę zasługują jednak muszle małży.

"W wyniku analizy wykonanej przez zespół pod kierownictwem dr hab. Bartłomieja Bartyzela ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie stwierdzono, iż są to muszle należące do ostrea edulis, czyli ostrygi jadalnej, a pochodzą one z Morza Północnego" - powiedział PAP Socha.

Według naukowców to znalezisko świadczy o tym, że w XVIII wieku na tych terenach istniało zapotrzebowanie, a być może była nawet moda na tego rodzaju żywność. W tym czasie w innych rejonach Europy małże były dosyć pospolitym pożywieniem, gdyż ich transport nie nastręczał wielu problemów.

"Transportowano żywe małże, w głąb lądu dostarczano je szlakami rzecznymi na statkach, w odpowiednio przygotowanych kadziach z wodą morską. Być może w ten właśnie sposób z Morza Północnego do Kostrzyna nad Odrą dostarczono ostrygi, z których do dziś pozostały jedynie muszle" - wyjaśnił Socha.

Swoją dietę ówcześni mieszkańcy kostrzyńskiego zamku wzbogacali również alkoholem, głównie winem. Fakt ten poświadczają znajdowane dosyć często butelki szklane oraz ich fragmenty. Niekiedy zachowują się również stemple szklane, w tym jeden z datą 1743.

W XVIII wieku popularną używką był także tytoń. Pozostałością wskazującą na jego używanie na masową skalę są fajki z białej glinki kaolinowej. W wykopie archeologicznym odkryto fajki pochodzące z manufaktur w Goudzie (Holandia) oraz Rościnie, niedaleko Myśliborza (obecnie woj. zachodniopomorskie).

Badania archeologiczne wskazują, że pierwszy zamek w Kostrzynie wybudowano w XIV wieku. W kolejnych wiekach był on wielokrotnie przebudowywany. Powodem były zniszczenia wojenne i zmiany jego funkcji.

Podczas ciężkich walk Armii Czerwonej z Wehrmachtem w lutym i marcu 1945 roku zamek został zrównany z ziemią, podobnie jak inne budynki znajdujące się na terenie twierdzy.

Najstarszym elementem odkrytym podczas badań archeologicznych zamkowych ruin jest mur ceglany. Prawdopodobnie jest to relikt dworu margrabiów wybudowanego w pierwszej ćwierci XIV wieku, którego ściana została wtórnie wykorzystana przy przebudowie zamku.

Nowy sezon archeologiczny ma rozpocząć się we wrześniu.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg