Uwaga, wilki!

Osiem tablic z wizerunkiem wilka stanęło przy kilku drogach w lubuskich gminach Gozdnica, Wymiarki i Przewóz. Mają ostrzegać kierowców przed zwierzętami, które mogą wbiec na jezdnie. Przyrodnicy szacują, że na tym obszarze żyje od 1 do 2 grup rodzinnych wilków.

Jak poinformował PAP Michał Bielewicz z Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Gorzowie Wlkp., impulsem do ustawienia tablic było odnotowanie w ubiegłych latach w regionie lubuskim kilku kolizji, które okazały się śmiertelne dla wilków.

Przyrodnicy mają nadzieję, że kierowcy widząc tablicę z wizerunkiem wilka umieszczonym w czerwonym trójkącie i napisem "Zwolnij! Wilki!" zdejmą nogę z gazu i baczniej będą obserwować pobocze drogi.

"Umiejscowienie tablic nie jest przypadkowe. Stanęły przy odcinkach dróg przecinających trasy wędrówek wilczych watah. To element czynnej ochrony wilków na obszarze Natura 2000 Wilki nad Nysą" - wyjaśnił Bielewicz.

Z danych RDOŚ w Gorzowie Wlkp. wynika, że na obszarze województwa lubuskiego bytuje na stałe od 30 do 50 wilków skupionych w około 8-9 grupach rodzinnych, czyli watahach. Drapieżniki te wracają do lubuskich lasów, po tym jak w XX wieku zostały w nich niemal wytępione.

W Lubuskiem wilki występują w prawie wszystkich większych kompleksach leśnych regionu, zasiedlając obecnie północną części Borów Dolnośląskich, Puszczę Rzepińską, lasy Witnicko-Dębniańskie, Puszczę Notecką oraz Puszczę Drawską.

Badania próbek DNA pobieranych od potrąconych bądź padłych osobników wykazały, że początek watahom w tym regionie dały wilki, które w poszukiwaniu terenów łowieckich przywędrowały z dwóch kierunków - zachodniego, czyli Niemiec oraz z północno-wschodnich rejonów Polski - Warmii i Mazur.

Ziemia Lubuska oferuje wilkom rozległe tereny łowieckie. Małe zaludnienie i obfitość lasu w dzikie ssaki kopytne - to elementy zachęcające wilki do zakładania rodzin w regionie, którego prawie połowę powierzchni porastają lasy.

Przyjmuje się, że najmniejsze terytorium zajmowane przez jedną watahę obejmuje rozległy obszar, którego powierzchnia może dochodzić do 100 km kwadratowych.

Wilk w Polsce jest gatunkiem objętym ścisłą ochroną, poza tym jego ochronę sankcjonuje prawo Unii Europejskiej. Nie tylko zabijanie, ale nawet płoszenie tych zwierząt jest zabronione.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg