Sypialnia w lodówce

Nie słyszą. Mają świetny węch i bardzo dobrze widzą. Poza jedzeniem, uwielbiają opalanie.

Jedynym gatunkiem żółwia żyjącym w Polsce na wolności, jest żółw błotny. Kiedyś dość pospolity, dziś zagrożony wyginięciem i pod ścisłą ochroną. Zagraża mu najpopularniejszy w domowych hodowlach – żółw czerwonolicy z czerwonymi plamkami po obu stronach szyi.

Żółwi paszport

Jeszcze kilka lat temu, każdy mógł kupić i trzymać w domu żółwia. Najczęściej żółwia czerwonolicego. Dziś potrzebne są specjalne zezwolenia. – Na niektóre gatunki konieczny jest nawet specjalny żółwi paszport ze zdjęciem osobnika – wyjaśnia Aleksandra Maluta, lekarz weterynarii specjalizująca się w leczeniu i hodowli żółwi.

Dzieje się tak dlatego, że te sympatyczne zwierzęta mają też swoje ciemne strony. Taki na przykład żółw czerwonolicy. Zdarza się, że ktoś znudzony trzymaniem żółwia w domu, wyrzuca go do lasu. Pochodzący z Ameryki żółwik specjalnie się tym nie przejmuje i świetnie przystosowuje się do nowych warunków. Zwłaszcza, że wcale nie jest już taki mały (może urosnąć nawet do 30 cm). A że jest drapieżnikiem, zaczyna rządzić w lesie.

Wegetarianie

Żółwiki, zależnie od gatunku, żyją w hodowli około 35 lat (rekordziści prawie 100 lat). Kto nie ma zamiaru tak długo opiekować się żółwiem, niech lepiej nie kupuje gada.

Żółwie mają zróżnicowaną dietę. Czerwonolicy jest mięsożerny i żywi się tym, co znajdzie w wodzie: larwami, owadami, ślimakami, ikrą, roślinkami wodnymi. Stepowy i grecki są wegetarianami. Ale wcale nie jedzą jabłek ani warzyw, tylko rośliny, jakie można znaleźć na łące.

Schowek pod skorupą

Żółwie uwielbiają ciepło i słońce. Poza jedzeniem, opalanie to ich ulubiona czynność. Gdy czerwonolicy zażywa kąpieli słonecznej, wyciąga tylne nogi, prostuje je i rozczapierza połączone błoną palce, żeby lepiej chłonąć ciepło.

Żółwie potrafią dostosować się do temperatury otoczenia. Zimą obniża się im temperaturę wody w terrarium a żółwie lądowe zanosi się do piwnicy, żeby mogły spokojnie zasnąć. – Niektórzy hodowcy trzymają je w osobnej lodówce – mówi Aleksandra Maluta. – Oczywiście na najmniejszym stopniu mrożenia, czyli ok. 8–12 stopni Celsjusza – dodaje. Żółwie nie mają uszu, więc nie słyszą, ale – jak tłumaczy pani doktor – odbierają drgania. Kiedy więc trzaskamy drzwiami, żółw chowa się do skorupy. Żółwie mają za to świetny węch i bardzo dobrze widzą. Potrafią rozróżniać niektóre barwy. Na przykład żółty czy czerwony.

Prosto z jajka

Mimo że żółwie należą do gadów, wykluwają się z jaj. – Mama żółwica, zanim składa jaja nie chce być z samcem – mówi pani Maluta. Dlaczego? – Bo on ją denerwuje, stresuje i utrudnia znalezienie odpowiedniego miejsca – tłumaczy pani weterynarz. Żółwich jaj nie można przenosić ani obracać, bo w przeciwieństwie do kurzych, zarodek nie jest przymocowany do skorupki i odwracając takiego malutkiego żółwia, można go zabić. Wylęg żółwi trwa od 3 do aż 6 miesięcy.

Mimo, że żółwiki wyglądają bardzo zachęcająco, nie są to zwierzęta dobre dla dzieci. Bo na ich skorupkach jest dużo bakterii, a wodę w terrarium trzeba zmieniać dosyć często. Czystsze i łatwiejsze w utrzymaniu są żółwie lądowe, ale im też najlepiej zapewnić własne terrarium.

Żółw grecki - Ma szarą lub oliwkową skórę bez plam. Jego karapaks, czyli górna część pancerza jest wypukła, jasnożółta, jasnobrązowa lub oliwkowo-brązowa z ciemną plamką pośrodku każdej tarczki. Żółw grecki jest bardzo przyjacielski i łatwo go oswoić.

Żółw stepowy - Skorupę oliwkowożółtą z czarnymi plamkami na każdej tarczce ma bardziej płaską i owalną. Na każdej łapie widać 4 pazury. Żółw stepowy jest śpiochem. Tylko na wiosnę jest bardziej aktywny. Osiąga wielkość do 23 cm.

Żółw żółtogłowy - Lubi rośliny, bezkręgowce i padlinę. Karapaks ma karmelowy z czarnymi plamkami, całkiem karmelowy albo całkiem czarny. Początkowo żółtogłowy mieszkał tylko w wilgotnych lasach Birmy, ale człowiek przeniósł go do Chin, Laosu, Wietnamu i Kambodży.

Żółw słoniowy - Jest jednym z największych żółwi na świecie. Dorasta nawet do 150 cm długości. Największy żółw w jego rodzinie miał 3 metry długości i ważył 1000 kg. To tyle, co samochód osobowy. Żółwie słoniowe żyją na wyspach Galapagos. Są brunatne, nie mają zębów, tylko ostre listwy rogowe. Mogą żyć nawet 300 lat.

Żółw błotny - Choć oddycha powietrzem, pod wodą może przebywać nawet godzinę. Lubi mięso i zjada to, co w wodzie znajdzie. To jedyny żółw żyjący naturalnie w Polsce. Karapaks ma oliwkowo-brązowy. Na każdej większej tarczy rozchodzą się żółte promienie. A na skórze ma żółte plamki. Lubi wygrzewać się na słońcu.

Żółw czerwonolicy - Należy do rodziny błotnych. Karapaks ma owalny, spłaszczony, oliwkowo-zielony. Po bokach zielonej szyi widać czerwone plamki stąd „czerwonolicy”. Lubi przebywać w stojącej wodzie. Jest głównie mięsożerny. Najpopularniejszy w hodowli.

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg