Szkodliwy tytoń

Palenie papierosów odpowiada za ponad jedną trzecią najcięższych przypadków reumatoidalnego zapalenia stawów (RZS) - wynika z pracy zamieszczonej w internetowym wydaniu pisma "Annals of the Rheumatic Diseases".

Ponadto, może się przyczyniać do ponad połowy zachorowań na RZS u osób genetycznie do niego predysponowanych.

Naukowcy z Karolinska Institutet w Sztokholmie doszli do takich wniosków po przebadaniu 1,205 pacjentów z RZS oraz 872 zdrowych osób dobranych pod względem wieku i płci. Pacjenci byli leczeni w 19 szwedzkich klinikach. Natomiast ich zdrowi rówieśnicy zostali losowo wybrani ze spisu ludności. Wszyscy byli w wieku od 18 do 70 lat.

Poproszono ich o wypełnienie ankiety na temat palenia oraz pobrano próbki krwi do testów pozwalających ustalić genetyczne predyspozycje do RZS. W przypadku pacjentów posłużyły one również do oceny ciężkości choroby. RZS jest schorzeniem autoimmunologicznym - rozwija się wyniku agresji układu odporności na chrząstkę stawów. Jednym ze wskaźników choroby jest obecność we krwi tzw. przeciwciał antycytrulinowych.

Okazało się, że osoby dużo palące - tj. 20 papierosów dziennie przez przynajmniej 20 lat - były ponad 2,5 raza bardziej narażone na najcięższy przebieg RZS. Rzucenie palenia było w stanie obniżyć to ryzyko - im dłużej dana osoba nie paliła tym bardziej ryzyko RZS malało. Jednak, u tych, którzy palili dużo, było ono podwyższone nawet 20 lat po zerwaniu z nałogiem.

Na podstawie zebranych danych, naukowcy wyliczyli, że palenie jest odpowiedzialne za 35 proc. poważnych i około 20 proc. wszystkich przypadków choroby.

Ryzyko to nie jest aż tak wysokie, jak w przypadku raka płuca, gdzie palenie odpowiada za 90 proc. zachorowań, ale zbliżone do ryzyka choroby wieńcowej serca, podkreślają. Wśród pacjentów z genetycznymi predyspozycjami do RZS palenie może być odpowiedzialne nawet za ponad połowę przypadków choroby.

Autorzy pracy przypominają, że na ryzyko RZS wpływa też szereg innych czynników środowiskowych, jak zanieczyszczenie powietrza, picie alkoholu, a także gospodarka hormonalna. Dlatego, wpływ palenia na wystąpienie RZS może się różnić w różnych grupach.

Mimo to, wyniki najnowszych, jak również starszych badań dowodzą jasno, że palenie jest istotnym czynnikiem ryzyka tej choroby, a osoby obciążone ryzykiem rodzinnym powinny bezwzględnie zerwać z nałogiem palenia.

RZS diagnozuje się przeważnie między 20 a 50 rokiem życia. W Polsce cierpi na nie ok. 380 tys. osób. Chorobie towarzyszą stany zapalne stawów, będące przyczyną bolesnych obrzęków - najpierw zajęte zostają stawy rąk i stóp, a później również stawy większe, tj. kolanowe, łokciowe, biodrowe, barkowe. Choroba stopniowo prowadzi do destrukcji stawów i kalectwa.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg