Szukany tag:
uporządkuj wyniki:
Od najnowszego do najstarszego | Od najstarszego do najnowszego »
Wyszukujesz w serwisie nauka.wiara.pl
wyszukaj we wszystkich serwisach wiara.pl » | wybierz inny serwis »
Tegoroczna wiosenna migracja bocianów zimujących w Afryce rozpoczęła się na dobre. Z danych z nadajników GPS założonych trzem bocianom wynika, że ptaki ruszyły na północ - poinformował w rozmowie z PAP szef Grupy EkoLogicznej dr Ireneusz Kaługa.
Z wiekiem bociany białe zdobywają doświadczenie, a trasy ich migracji stają się coraz szybsze i bardziej bezpośrednie - informuje czasopismo "PNAS".
W zbudowanych na ziemi gniazdach w Ośrodku Rehabilitacji Zwierząt Chronionych w Przemyślu siedem par niepełnosprawnych bocianów wysiaduje 13 jaj.
Większość bocianów opuściła już Polskę. W tym roku stało się to dwa tygodnie wcześniej, niż zwykle. Trudno jednoznacznie wskazać przyczynę tego zjawiska - informują ornitolodzy z Polskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków.
W niemal połowie bocianich gniazd są obecne śmieci, głównie folia i nylonowe sznurki. Stan gniazd odzwierciedla wszechobecność śmieci w naszym środowisku - informują naukowcy z Poznania po analizie danych z ośmiu lat kontroli gniazd tych ptaków.
W czterech zbudowanych na ziemi gniazdach w Ośrodku Rehabilitacji Zwierząt Chronionych w Przemyślu (Podkarpackie) cztery pary kalekich bocianów wychowują 15 piskląt.
Blisko 80 bocianów, które z różnych powodów nie odleciały do Afryki, spędza zimę w Ośrodku Rehabilitacji Zwierząt Chronionych w Przemyślu. "Ich zimowe utrzymanie kosztuje ponad 20 tys. zł" - powiedział PAP lekarz weterynarii ośrodka Radosław Fedaczyński.
Gdzie szukać pomocy, gdy wiatr zniszczył bocianie gniazdo albo co robić, gdy z gniazda wypadnie pisklę - odpowiedzi na te m.in. pytania można uzyskać dzwoniąc na bezpłatną dedykowaną bocianom infolinię obsługiwaną przez Fundację Przyrodniczą "pro Natura".
W Polsce jest o 15-20 proc. bocianów mniej niż 10 lat temu. Najgorzej jest na zachodzie, gdzie ubytki sięgają nawet ok. 40 proc. Wstępne wyniki ogólnopolskiego liczenia bocianów z 2014 r. wskazują, że polska populacja może nie być już największą na świecie.
Polscy przyrodnicy rozpoczęli w Libanie akcję edukacyjną, mającą na celu ochronię migrujących ptaków. Libańskie dzieci dowiedzą się jak wiele bociany znaczą dla Polaków. Ma to pomóc zniechęcić miejscową ludność do sportowych polowań.