Ogólnopolska bociania infolinia

Gdzie szukać pomocy, gdy wiatr zniszczył bocianie gniazdo albo co robić, gdy z gniazda wypadnie pisklę - odpowiedzi na te m.in. pytania można uzyskać dzwoniąc na bezpłatną dedykowaną bocianom infolinię obsługiwaną przez Fundację Przyrodniczą "pro Natura".

Infolinia działa od ponad dwóch lat. Tylko w ubiegłym roku jej pracownicy przyjęli ponad tysiąc zgłoszeń dotyczących bocianów. Problemy, z jakimi dzwonią ludzie, uzależnione są od pory roku. "W tej chwili najwięcej pytań dotyczy zniszczonych np. przez wiatr gniazd oraz piskląt, które z nich wypadły" - powiedziała PAP ekspertka infolinii Magdalena Berezowska.

Jak wyjaśniła, w przypadku zniszczonego gniazda, dyżurny infolinii najczęściej prosi dzwoniącego o przysłanie zdjęć, tak by mógł ocenić, jakie ewentualnie działania podjąć. "Teraz jest okres lęgowy, nie powinniśmy prowadzić przy gniazdach jakichś większych prac, bo ptaki są bardzo płochliwe w tym czasie" - powiedziała PAP Berezowska, dodając, że jeśli sytuacja tego wymaga, można zabezpieczyć gniazdo, ale właściwe prace naprawcze najlepiej zostawić na czas, gdy bociany już je opuszczą.

"Jeśli młody ptak wypadł z gniazd i zginął, prosimy wtedy o zawiadomienie gminy, bo to ona odpowiedzialna jest za utylizację martwych zwierząt" - zaznaczyła Berezowska, wyjaśniając, że pracownicy samorządów zwykle chętnie pomagają w takich sytuacjach. "Nie zdarzyło się nam jeszcze, by odmówiono pomocy" - podkreśliła.

Dodała, że w przypadkach, gdy młody bociek przeżył upadek z gniazda, ważne jest, aby wrócił on do niego jak najszybciej. "Tu liczy się czas. Jeśli osoba, która zauważy młodego boćka pod gniazdem, nie jest w stanie sama sobie poradzić, staramy się jak najszybciej zorganizować pomoc. Prosimy wówczas o nią m.in. odpowiednie służby w gminach czy straż pożarną" - poinformowała Berezowska.

Zaznaczyła, że w przypadku, gdy bocianie gniazdo znajduje się na słupie energetycznym, odpowiednie działania mogą podjąć wyłącznie pracownicy firm energetycznych. "To są niebezpieczne prace, przed podjęciem których trzeba odłączyć dopływ energii" - ostrzegła Berezowska, dodając, że w takim przypadku pracownicy infolinii zawiadamiają odpowiednią firmę energetyczną.

Ogólnopolska bezpłatna infolinia dedykowana bocianom utrzymywana jest dzięki specjalnemu programowi i finansowej pomocy Grupy Energa. Infolinia działa pod numerem tel. 801 26 24 26. Czynna jest od poniedziałku do piątku w godzinach 10-17.

Wiele informacji o bocianach i ich ochronie można znaleźć na prowadzonej przez "pro Natura" stronie bociany.pl.

Jak poinformowali przedstawiciele Energi (firma zaopatruje w prąd mieszkańców około jednej czwartej Polski, głównie na północy kraju) na słupach energetycznych spółki zainstalowano dotąd blisko 10 tysięcy platform, na których bociany mogą bezpieczne budować gniazda.

Według wstępnych szacunków przyrodników w ubiegłym roku w Polsce żyło 42-45 tysięcy bocianich par. Takie szacunki wynikają z 7. Międzynarodowego Spisu Bociana Białego, który przeprowadzono w 2014 roku. Według poprzedniego spisu, przeprowadzonego w 2004 r., w Polsce było 52 tys. lęgowych par bociana.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg