Szukany tag:
uporządkuj wyniki:
Od najnowszego do najstarszego | Od najstarszego do najnowszego »
Wyszukujesz w serwisie nauka.wiara.pl
wyszukaj we wszystkich serwisach wiara.pl » | wybierz inny serwis »
Kończą się obowiązkowe przeglądy techniczne kolei linowych w Beskidach, które rokrocznie odbywają się przed sezonem zimowym. Turyści wyjadą już na Żar w Międzybrodziu Żywieckim oraz na Czantorię w Ustroniu - podali właściciele kolei.
Zmienia się leśny krajobraz Tatr. Ale na dobre.
W próbkach tworzyw pochodzących z recyklingu naukowcy znaleźli setki toksycznych substancji. Związki te mogą stwarzać zagrożenie dla konsumentów i wykluczać różne plastiki z wielu zastosowań.
Dokładne wygrabianie jesienią liści niszczy bioróżnorodność, a ogród zmienia w biologiczną pustynię - wskazuje prof. Przemysław Bąbelewski z Wydziału Przyrodniczo-Technologicznego Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.
Naukowcy z pomocą bakterii zamieniają plastikowe odpady w kwas adypinowy. To substancja kluczowa w produkcji perfum, leków czy np. nylonu.
Niesione przez rzeki cząstki plastiku są pokryte chorobotwórczymi bakteriami. Mogą przy tym stanowić rezerwuar genów oporności na antybiotyki.
Sześcioletni eksperyment na satelicie pokazał, że ultralekkie panele mogą generować prąd w przestrzeni. To ważny wynik z punktu widzenia planów budowy kosmicznych elektrowni.
Pomóc może... barwnik wykorzystywany w produkcji dżinsów.
Budowane przez starożytnych Majów wodne rezerwuary podpowiadają sposoby na radzenie sobie z obecnymi czy przyszłymi kryzysami wodnymi. Dawny lud budował zbiorniki dostarczające wodę pitną nawet dla dziesiątków tysięcy ludzi.
Obserwacja 300 leśnych rezerwatów Europy pokazała, że ekosystemy te regenerują się bez pomocy człowieka. Bardzo pomaga w tym konkurencja między drzewami.