Szukany tag:
uporządkuj wyniki:
Od najnowszego do najstarszego | Od najstarszego do najnowszego »
Wyszukujesz w serwisie nauka.wiara.pl
wyszukaj we wszystkich serwisach wiara.pl » | wybierz inny serwis »
Liczba osób z migotaniem przedsionków, groźnym zaburzeniem rytmu serca, które pięciokrotnie zwiększa ryzyko udaru mózgu, rośnie w alarmującym tempie - podkreślali eksperci na kongresie Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego (ESC) w Rzymie, który kończy się w środę.
Naukowcy z Instytutu Biologii Ssaków PAN w Białowieży wykryli u zwierząt w Puszczy Białowieskiej nienotowanego dotychczas szerzej w Polsce i Europie tasiemca z rodzaju Spirometra. Larwy te mogą być potencjalnie groźne dla ludzi.
Przy ocenie ryzyka chorób sercowo-naczyniowych powinno się uwzględniać nie tylko czynniki biologiczne i styl życia, ale też status społeczno-ekonomiczny pacjenta, tj. jego zarobki, poziom wykształcenia oraz to, czy posiada współmałżonka - przekonują kardiolodzy.
Badanie dna oka już dziś pozwala wcześnie wykryć niektóre choroby. Ich lista niebawem się wydłuży.
Prof. Magdalena Król z SGGW w Warszawie chce "założyć" komórkom immunologicznym "plecaki z bombą", które zniszczą nowotwory w miejscach nieosiągalnych dla współczesnej medycyny. Właśnie otrzymała prestiżowy Grant Europejskiej Rady ds. Badań, który pomoże osiągnąć ten cel.
Wrażliwe na pole magnetyczne bakterie jako nośniki leku w chemioterapii, trafiające bezpośrednio do komórek rakowych - prace nad taką metodą chemioterapii prowadzą kanadyjscy uczeni z Montrealu.
Terapia z zastosowaniem muzyki może być skuteczną formą wsparcia rehabilitacji dzieci z autyzmem. Dzięki niej pacjenci rozwijają komunikację interpersonalną i lepiej radzą sobie z trudnościami emocjonalnymi - przekonuje muzykoterapeutka Sara Knapik-Szweda.
Latem występuje więcej zakażeń bakteryjnych, a legionellozą można się zarazić nawet we własnym, klimatyzowanym samochodzie - ostrzega w wypowiedzi dla PAP dr Paweł Grzesiowski z Instytutu Profilaktyki Zakażeń w Warszawie.
Zagrożenie kleszczami w Polsce nie zwiększa się, jednak niektóre z nich mogą przenosić groźne patogeny, dlatego należy się ich obawiać i stosować profilaktykę - uważa prof. Tomasz Chmielewski z NIZP-PZH w Warszawie.
Lekarze z Centrum Onkologii w Gliwicach replantowali skalp dwudziestokilkutetniej dziewczyny, która uległa wypadkowi podczas prac polowych. Jedna z maszyn wciągnęła jej kok, zrywając włosy oraz skórę z głowy i części twarzy.