Szukany tag:
uporządkuj wyniki:
Od najnowszego do najstarszego | Od najstarszego do najnowszego »
Wyszukujesz w serwisie nauka.wiara.pl
wyszukaj we wszystkich serwisach wiara.pl » | wybierz inny serwis »
Torfowisko na Równi pod Śnieżką to jedno z 12 stanowisk na świecie, które ma szansę zostać "złotym gwoździem" - oficjalną granicą między holocenem a proponowanym antropocenem - epoką, w czasie której siłą sprawczą jest konsumpcjonizm człowieka.
Naturalny minerał hackmanit pod wpływem promieniowania jest w stanie zmieniać kolor niemal w nieskończoność, co może znaleźć wiele zastosowań - informuje pismo "Proceedings of the National Academy of Sciences" (PNAS).
Naukowcy z Brazylii, związani z kilkoma ośrodkami akademickimi tego kraju, odkryli w jego południowej części skamieliny prastarego lasu. Badacze szacują jego wiek na około 290 mln lat.
Naukowcy odkryli na Antarktydzie jezioro wielkości miasta, którego osady mogą zawierać historię pokrywy lodowej od początków jej istnienia.
Precyzyjne pomiary pokazały, że od kilku dekad ziemska atmosfera zawiera coraz więcej helu, który pochodzi ze spalania paliw kopalnych. Ten gaz nie wpływa na efekt cieplarniany, ale jego stężenie może wskazywać na poziom globalnego użycia paliw.
W osadach pod lodowcem Antarktydy naukowcy znaleźli potężny system cyrkulującej wody głęboki nawet na 2 km. Może mieć on znaczenie dla ruchu mas lodowych w stronę morza i uwalniania CO2, a przez to dla klimatu.
Niektóre położone blisko brzegu miasta z powodu eksploatacji podziemnych wód osiadają dużo szybciej, niż rośnie poziom oceanów. Problem szczególnie dotyczy Azji.
To geologia zaburza rozkład i przepływ metanu.
Przed około 3800 lat w zachodnie wybrzeże Ameryki Południowej uderzyły sięgające do 20 metrów fale tsunami, wynika z badania antropologów i geologów chilijskiego uniwersytetu w Santiago.
Naukowcy od lat starają się opanować kolejne kroki w tym procesie.