Kontynenty powstały za sprawą meteorytów

Ziemskie kontynenty powstały wskutek długotrwałych, potężnych uderzeń meteorytów - dowodzą najnowsze badania opisane na łamach tygodnika "Nature".

Kontynenty na naszej planecie powstały w ciągu pierwszego miliarda lat jej historii wskutek długotrwałych, potężnych uderzeń meteorytów - dowodzi Tim Johnson z Curtin University w Australii. Hipoteza o takiej właśnie genezie kontynentów liczy już kilka dekad, teraz udało się znaleźć poważne dowody na jej potwierdzenie.

Johnson analizował kryształki minerałów cyrkonu, pochodzące z formacji Pilbara Craton w zachodniej Australii. Reprezentują one najlepiej zachowane pozostałości dawnej skorupy ziemskiej. Jego zdaniem struktura tych skał przypomina meteoryty. Skały na powierzchni są najbardziej stopione, widoczne jest również postępowanie topnienia w głąb. Rozkład topnienia skał zgadza się zatem z tym, co obserwuje się wewnątrz meteorytu.

"Nasze badania dostarczają pierwszego solidnego dowodu, że procesy, które ostatecznie ukształtowały kontynenty, rozpoczęły się wraz z olbrzymimi uderzeniami meteorytów" - opisuje badacz. Jego zdaniem istnieją dane, które wydają się potwierdzać tę hipotezę również dla pozostałych kontynentów. Naukowcy planują w tym celu poszerzyć zakres badań, żeby sprawdzić, na ile wnioski dotyczące Australii mają zastosowanie w innych miejscach na Ziemi.

Więcej: https://news.curtin.edu.au/media-releases/study-finds-evidence-that-giant-meteorite-impacts-created-the-continents/ (PAP)

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| GEOLOGIA, NAUKA, PAP

Reklama

Reklama