Władze Chile ogłosiły czerwony alert i nakazały ewakuację ludności po erupcji wulkanu Calbuco, położonego na południu kraju, około 1000 km od stolicy, Santiago.
Bogata w złoża Arktyka za sprawą topnienia pokrywającego ją lodu zyskuje na znaczeniu gospodarczym i politycznym. W odpowiedzi na zainteresowanie regionem na kole podbiegunowym powstaje Europejskie Centrum Informacji o Arktyce; w jego tworzenie zaangażowani są Polacy.
Nowa wyspa uformowała się na Pacyfiku po erupcji podwodnego wulkanu Hunga, ok. 42 kilometry od Nukuʻalofa, stolicy państwa-archipelagu Tonga, położonego pomiędzy Nową Zelandią a Hawajami. Do erupcji doszło w grudniu 2014 r. Wyspa ma obecnie pół kilometra długości.
Na razie Tatry wciąż rosną, ale za miliony lat staną się niską równiną albo wręcz zastąpi je morze - tak, jak miliony lat temu. O historii Tatr w perspektywie geologicznej opowiada PAP prof. Jan Środoń z Instytutu Nauk Geologicznych PAN w Krakowie.
Wyobraź sobie podziemne składowisko, w którym mieści się tyle gazu, że wystarczyłoby go dla całego państwa na trzy lata. Wyobraź sobie, że mieści się ono nie w nieczynnej kopalni czy naturalnej pustej „przestrzeni” w skałach, tylko... w piaskowcu.
...jest woda! Cała masa wody. Być może nawet trzy razy więcej niż na powierzchni naszej planety. Gdzie ta woda się znajduje? W zasadzie niemal wszędzie.
Potwierdzają to wstępne wyniki badań prowadzonych pod kierunkiem dr. Andrzeja Piotrowskiego. Naukowiec powiedział PAP, że na Wybrzeżu Trzebiatowskim, w okolicach Mrzeżyna, Rogowa i Dziwnowa znaleziona została sięgająca 1400 metrów w głąb lądu warstwa piasku.
W gminie Chęciny koło Kielc ruszyła budowa Europejskiego Centrum Edukacji Geologicznej (ECEG) Uniwersytetu Warszawskiego. Jak powiedział PAP pełnomocnik rektora tej uczelni dr Piotr Ziółkowski, inwestycja powinna być gotowa w maju 2015 roku.
Z każdym rokiem rośnie zagrożenie metanowe w polskich kopalniach. Na każdą tonę wydobytego węgla wydziela się ponad 10 metrów sześciennych tego gazu. Eksperci przewidują, że będzie tylko gorzej, w miarę sięgania do coraz głębszych pokładów.
Kilkaset przedmiotów, niezwykłe okazy jantaru oraz biżuterię sprzed setek lat i kunsztowne wyroby rzemiosła artystycznego można oglądać w Muzeum Regionalnym w Stalowej Woli.