Zegarki, telefony, urządzenia dla biegaczy – to wszystko nosimy albo na pasku, albo w kieszeni.
Na stronach naukowych „Gościa” pięć lat temu pisałem o komputerze kwantowym. Świat mówił o nim już wcześniej, ale wtedy nie było jeszcze działającego urządzenia, które moglibyśmy tak nazwać. Dzisiaj wszystko wskazuje na to, że już jest. Wybudował go Google.
Rosja wysłała w czwartek po raz pierwszy w Kosmos humanoidalnego robota. Maszyna nazwana Fiodor znajduje się na pokładzie statku kosmicznego Sojuz MS-14, zmierzającego ku Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS).
Już ponad 100 lat temu naukowcy pracowali nad rekonstrukcją twarzy. Dzisiaj rozmawiają o tym nie tylko anatomowie, ale także prawnicy i ci, którzy walczą o prawo do prywatności.
Powstały pierwsze pieluszki dziecięce, które informują, kiedy należałoby wymienić je na świeże.
Amerykańska poczta rozpoczęła testy autonomicznych samochodów ciężarowych.
Jeden z niemieckich cyrków, Circus Roncalli, zamiast pokazywać tresowane zwierzęta, zainwestował w zaawansowaną technologię holografii trójwymiarowej i zachwyca zwierzętami, które są tylko cyfrową projekcją.
Brzmi to jak zamach na największą świętość, ale może się okazać, że przyszli skrzypkowie będą trenowani przez sztuczną inteligencję.
Do 2020 r. naukowcy z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie zbudują, razem z partnerami europejskimi, superkomputer. Będzie on 10 razy szybszy niż obecnie działający najszybszy komputer w Europie - poinformowało Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
Systemy neuromorficzne, czyli takie, które wzorowane są na tym, jak działa mózg - są przyszłością sztucznej inteligencji. Już teraz udało się stworzyć takie układy scalone, których złożoność jest zbliżona do szympansich mózgów - ocenił w rozmowie z PAP prof. Włodzisław Duch.