Od 1999 roku kanałem zarządza Panama.
Coraz więcej wiecznych chemikaliów, mikroplastiku, leków...
Nowy typ kryształu, który pochłania ciepło, gdy zostaje uwolniony do ekstremalnego ciśnienia, może doprowadzić do powstania przyjaznych dla klimatu lodówek i klimatyzatorów - informuje "Science"
Koreański zespół opracował miniaturowe, sterowane magnetycznie roboty, które podobnie jak mrówki wspólnie radzą sobie z trudnymi zadaniami. Potrafiły np. przenosić obiekty ważące 350 razy więcej, niż pojedynczy robot.
Zaczyn cementowy z dodatkiem skrobi, mieszany i podgrzewany jak kisiel, pozwala stworzyć beton żelowy, wytrzymalszy od betonów komórkowych i lepiej zatrzymujący ciepło; nad nowym materiałem pracuje dr inż. Jarosław Strzałkowski z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego.
Użycie sztucznej inteligencji w administracji i zarządzaniu, w wojskowości czy rozwoju kultury – m.in. takie tematy poruszano wczoraj w Genewie na dyskusji panelowej zorganizowanej przez tamtejszą stałą misję Watykanu przy ONZ oraz Fundację Caritas in Veritate.
Naukowcy opracowali algorytmy, które na podstawie niewidzialnych dla człowieka cieni na różnych przedmiotach pokazują, co kryje się za przeszkodą. Na gotowy system np. w samochodach jeszcze trzeba będzie poczekać, ale ma wystarczyć zwykła cyfrowa kamera.
Zespół z USA z pomocą druku 3D otrzymał ludzką tkankę mózgową, która działa i rośnie podobnie jak naturalna. To potężne narzędzie do badania różnorodnych zaburzeń, w tym choroby Alzheimera czy Parkinsona.
Brytyjscy naukowcy stworzyli urządzenie, które z pomocą kamery i sztucznej inteligencji czyta teksty napisane alfabetem Braille'a dwa razy szybciej i z podobną dokładnością, jak człowiek. Na razie to tylko eksperyment, ale kiedyś podobny system mógłby działać np. w niektórych protezach czy robotach.
Pożary samochodów elektrycznych wyglądają spektakularnie. Czy są bardziej niebezpieczne niż w przypadku aut spalinowych?