Dzieci złożone w ofierze

Naukowcy odkryli na stanowisku w południowym Peru szczątki 44 małych dzieci złożonych prawdopodobnie w ofierze w czasach przedinkaskiej kultury Kolla - informuje serwis internetowy BBC News.

Odkrycia dokonano na stanowisku archeologicznym Sillustani, położonym nad Jeziorem Umayo w regionie Puno w południowo-wschodniej części kraju, gdzie znajdują się pozostałości cmentarzyska z okresu kultury Kolla z charakterystycznymi kamiennymi wieżami grobowymi.

Kultura Kolla rozwijała się w tej części Peru w okresie 1200-1450 r. i upadła po podboju dokonanym przez Inków.

Archeolodzy badający cmentarzysko Kolla odnaleźli szczątki 44 małych dzieci pogrzebane wokół jednej z kamiennych wież grobowych na stanowisku, zwanych "chullpa".

W wieżach takich składano ciała zmarłych członków całych grup rodzinnych, należących prawdopodobnie do elity kultury Kolla.

Szczątki dzieci w wieku poniżej 3 lat, umieszczone parami w koszach wraz z rozmaitymi przedmiotami, zostały odnalezione przez archeologów wokół wieży noszącej nazwę Chullpa Lagarto, należącej do najwyższych na stanowisku i mierzącej blisko 10 metrów wysokości.

Jak poinformował archeolog Eduardo Arisaca, każde z dzieci miało na piersi umieszczony kamień wulkaniczny, a obok ciał złożono rozmaite przedmioty ofiarne, jak porcje żywności, naczynia i dzbany.

Na odkrytych wyrobach ceramicznych znajdują się namalowane rozmaite sceny wojenne mogące - zdaniem ekspertów - świadczyć o tym, że dzieci zostały złożone w ofierze podczas konfliktu zbrojnego z udziałem ludu Kolla.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama