Zwiększa się populacja wilka

140 wilków żyje na obszarze Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie - oceniają leśnicy. To sukces, bo jeszcze kilkanaście lat temu w ogóle ten drapieżnik nie występował w tej części kraju.

Rzecznik RDLP w Olsztynie Adam Pietrzak powiedział PAP, że obecnie populacja wilka jest na tyle duża że zwierzęta pojawiają się nawet blisko miejsc zamieszkanych przez człowieka.

Kilka dni temu kamery monitoringu zainstalowane w lesie, które mają zapobiegać kradzieży drewna zarejestrowały wilka, który pojawił się w lesie tuż pod Szczytnem. Był to basior czyli samiec.

"Człowiekowi bardzo trudno jest zobaczyć w bliskiej odległości wilka bo to płochliwe zwierzę" - ocenił Pietrzak.

Leśnicy z RDLP w Olsztynie szacują iż populacja wilka wzrosła w ciągu ostatnich 20 lat do 140 sztuk. W tym roku przeprowadzono inwentaryzację tych drapieżników. Jednego dnia na terenie 10 nadleśnictw szukano tropów tego zwierzęcia i obliczono, że w 10 nadleśnictwach głównie Puszczy Piskiej i Puszczy Napiwodzko-Ramuckiej występuje 50 wilków.

Rozwojowi tego gatunku sprzyja wzrost populacji zwierzyny płowej. Według specjalistów wilk zjada 5 kg mięsa dziennie. (PAP)

ali/ ls/

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama