Choinka za elektrośmieci

Za kilogram zużytych baterii lub za urządzenia elektryczne fundacja Zielony Horyzont oferuje w Warszawie przed świętami choinkę. Odpady zostaną zebrane i przetworzone przez dużą firmę zajmującą się gospodarką odpadami i odzyskiem surowców wtórnych.

Tegoroczny Biobazar odbędzie się dziś oraz 17 grudnia, w godzinach 8-17 w dawnej fabryce Norblina przy ul. Żelaznej 51/53. Aby dostać choinkę należy uzbierać kilogram baterii, cztery małe elektrośmieci, np. telefon lub suszarkę, dwa elektrośmieci średniej wielkości - telewizor, komputer - lub jedno duże urządzenie, jak lodówka czy pralka - poinformowała Marta Pawlak z fundacji.

"Zainteresowanie jest duże, mamy do rozdania 800 choinek" - powiedziała.

"Ponieważ całe wydarzenie ma na celu poprawę stanu naszego środowiska, zadbaliśmy również o ekologiczność choinek" - zapewnia fundacja. Rozdawane drzewka będą miały bryłę korzeniową zabezpieczoną jutą, aby po świętach można je było zasadzić.

Zielony Horyzont przypomina, że zużyty sprzęt elektryczny oraz zużyte ogniwa są poważnym zagrożeniem dla środowiska - zawierają metale ciężkie i inne szkodliwe substancje i nie mogą trafiać z pozostałymi śmieciami na wysypisko. Z części urządzeń elektrycznych można odzyskać cenne surowce - np. złoto ze styków, a recycycling zużytego sprzętu elektrycznego jest opłacalny. Prawie połowa materiałów w urządzeniach elektronicznych to metale, które można ponownie wykorzystać, oszczędzając zasoby i energię potrzebne do ich wydobycia i obróbki - przypomina fundacja.

Jej partnerem jest międzynarodowa firma zajmująca się gospodarką odpadami i recyclingiem. Zebrane elektrośmieci firma przewiezie do swojego zakładu przetwarzania.

Ubiegłoroczny biobazar tylko w pierwszym terminie odwiedziło kilka tysięcy osób. Oprócz choinek oferowano żywność z certyfikatami rolnictwa ekologicznego.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.