Zauropody żyły rownież na Antarktydzie

Po raz pierwszy odkryto w Antarktyce szczątki zauropoda, czworonożnego, roślinożernego dinozaura - informują paleontolodzy na łamach pisma "Naturwissenschaften".

Zauropody dzieliły się na ponad 150 gatunków. Były największymi zwierzętami na Ziemi. Chodziły na czterech nogach, miały charakterystyczną wężowatą szyję i długi ogon.

Dotąd skamieniałości zauropodów odkrywano wszędzie, tylko nie w Antarktyce. Teraz naukowcy już wiedzą, że zauropody żyły również i tam.

Kręgi ogonowe zauropoda odkryto na wyspie Jamesa Rossa. Prawdopodobnie był to tytanozaur - uważa kierownik zespołu badawczego, Ignacio Cerda z Narodowej Rady ds. Badań Naukowych i Technicznych (CONICET) w Argentynie.

Tytanozaury pojawiły się we wczesnej epoce kredowej i wyginęły pod koniec kredy wraz z pozostałymi nie-ptasimi dinozaurami. Mimo że był to jeden z dominujących gatunków, to jednak niewiele wiadomo o jego początkach i rozprzestrzenieniu na świecie.(PAP)

 

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.