Świątynia Sumerów sprzed 4500 lat

Archeolodzy prowadzący prace wykopaliskowe na stanowisku w południowym Iraku odkryli pozostałości sumeryjskiej świątyni z około 2500 r. p.n.e. - informuje serwis internetowy Azzaman.

Ur   Wikipedia (PD) Ur
Częściowo zrekonstruowany ziggurat
Odkrycia dokonał zespół naukowców z Włoch i Iraku na stanowisku Tall al-Mukajjar w południowym Iraku, gdzie znajdują się pozostałości starożytnego miasta Ur, jednego z głównych ośrodków Sumerów w południowej Mezopotamii, którego początki sięgają 5000 r. p.n.e.

Jak poinformował Hussein Rashid z irackiego Urzędu Starożytności, włoscy archeolodzy i współpracujący z nimi naukowcy iraccy odsłonili w noszącym nazwę Tel Abu Tabeer w ruinach Ur jedną ze ścian świątyni, pochodzącej z około 2500 r. p.n.e., a także kilka miejsc pochówku z tego samego okresu.

Ruiny Ur znajdują się w odległości około 20 kilometrów na południowy zachód od miasta Nasirijja - stolicy prowincji Zi Kar w południowym Iraku.

Zespół archeologów z Włoch prowadzący badania w ruinach Ur współpracuje z naukowcami z Uniwersytetu Zi Kar w Nasirijji i będzie prowadzić na uczelni wykłady o starożytnych cywilizacjach Iraku w języku angielskim.

Według H. Rashida, kolejne dwie zagraniczne ekspedycje archeologiczne będą prowadzić badania na stanowiskach w Iraku.

Zespół amerykańskich naukowców będzie prowadził badania starożytnych kopców w mieście Nasirijja, a kolejny zespół archeologów z Włoch zbada ruiny Nimrud - starożytnej stolicy Asyrii - położone w odległości 30 kilometrów na południe od Mosulu w prowincji Niniwa w północnym Iraku.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg