Titanic odsłania tajemnice

Ponad 200 tys. dokumentów i zapisków odnoszących się do pierwszej i ostatniej podróży RMS Titanic zostało opublikowanych online w setną rocznicę zatonięcia statku przypadającą 15 kwietnia.

Dzięki temu każdy będzie mógł sprawdzić, czy na liście pasażerów bądź członków załogi nie ma krewnego.

Portal ancestry.co.uk publikuje m.in. kompletną listę pasażerów pochodzących z 22 państw, informację o uratowanych i ofiarach, testamenty niektórych ofiar oraz postanowienia sądów koronerskich odnoszące się do ok. 330 osób, których zwłoki wyłowiono z morza.

Ancestry.co.uk jest serwisem płatnym, ale do 31 maja można z niego korzystać nieodpłatnie.

Lista ponad 2 220 pasażerów zawiera imię i nazwisko, wiek i zawód. Z kolei lista ponad 900 osób stanowiących załogę wyszczególnia ich narodowość, stanowisko i adres zamieszkania.

Wśród upublicznionych dokumentów jest testament amerykańskiego multimilionera Benjamina Guggenheima, którego rodzina dorobiła się fortuny w górnictwie. Guggenheim bagatelizował zderzenie z górą lodową, sądził, że uszkodzenie statku zostanie szybko naprawione, i w chwili katastrofy popijał brandy, paląc cygaro.

Portal opublikował też testament Johna Jacoba Astora ze znanej rodziny Astorów, który był najbardziej majętnym pasażerem statku. Chciał wsiąść do łodzi ratunkowej wraz z żoną, ale powiedziano mu, że kobiety i dzieci mają pierwszeństwo i musi czekać na swą kolejkę.

Dostępna online jest też lista ok. 700 nazwisk pasażerów Titanica, których z morza uratował statek Carpathia, biorąc ich na pokład. Carpathię w 1918 r. storpedował na Atlantyku niemiecki okręt podwodny.

Katastrofa Titanica była największą katastrofą morską w czasach pokoju. Zginęło w niej ponad 1,5 tys. osób.

 

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama