Skarb Wikingów

Srebrny skarb Wikingów odkryli archeolodzy prowadzący badania terenu na stanowisku położonym na szwedzkiej wyspie Gotlandia na Morzu Bałtyckim - informuje serwis internetowy The Local.

Odkrycia dokonano w ubiegłym tygodniu na terenie pola uprawnego w wiosce Rone, znajdującej się 4 km na południowy wschód od miejscowości Hemse w południowej części Gotlandii.

Archeolodzy z Muzeum Gotlandzkiego w Visby odnaleźli podczas badań na stanowisku, na głębokości ok. 30 centymetrów pod powierzchnią gruntu metalowy kubełek z czasów Wikingów wykonany z brązu, wypełniony po brzegi srebrnymi monetami.

Jak poinformował archeolog Per Widerstrom, wstępna analiza jednej z monet znajdujących się na wierzchu wykazała, że została ona prawdopodobnie wybita w Niemczech w latach 1000-1040.

Zdaniem naukowców, odnaleziony kubełek o średnicy 23 cm i głębokości ok. 17 cm może zawierać nawet kilka tysięcy takich monet.

Archeolodzy jeszcze nie ustalili, czy wewnątrz naczynia znajdują się inne artefakty, a także czy kubełek był wypełniony monetami jednorazowo, czy też warstwami przez dłuższy okres.

Według Larsa Sjovarda, dyrektora Muzeum Gotlandzkiego, odkryty w nienaruszonym stanie kubełek ze srebrnymi monetami to wspaniałe i cenne znalezisko.

W latach 80-ych XIX wieku na tym samym polu uprawnym odnaleziono skarb Wikingów z XI wieku złożony z około 6000 monet.

Według archeologów, najnowsze znalezisko na stanowisku w Rone jest też ostatnim tego typu, gdyż szczegółowe badanie powierzchni terenu przeprowadzone przy użyciu wykrywacza metalu nie wykazało obecności kolejnych skupisk metalowych przedmiotów.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama