Mgławica Andromedy zderzy się z naszą galaktyką

Macierzysta galaktyka naszego Układu Słonecznego, znana jako Droga Mleczna, zderzy się z sąsiednią galaktyką Mgławicą Andromedy, ale dopiero za 4 miliardy lat - poinformowała NASA, powołując się na rezultaty obserwacji Kosmicznego Teleskopu Hubble'a.

Fakt zbliżania się tych obu skupisk gwiazd jest znany astronomom od dawna. Zmierzają on ku sobie z prędkością około 400 tys. kilometrów na godzinę. Do tej pory nie było jednak wiadomo, czy dojdzie do pełnej kolizji, czy też jedynie do zahaczenia lub nawet całkowitego rozminięcia się - brakowało bowiem dokładnego określenia kierunku poruszania się Mgławicy Andromedy.

Dzięki krążącemu wokół Ziemi astronomicznemu satelicie kierunek ten udało się ściśle ustalić. "Nasze obserwacje jednoznacznie wskazują, że dojdzie do czołowego zderzenia Mgławicy Andromedy z naszą Drogą Mleczną" - powiedział Roeland van der Marel, szef badającego to zjawisko zespołu w Instytucie Naukowym Teleskopu Kosmicznego (STScI) w Baltimore. Według naukowców, w następstwie zderzenia obie spiralne galaktyki połączą się w nową galaktykę eliptyczną. Układ Słoneczny zostanie wtedy prawdopodobnie przerzucony w zupełnie inne miejsce, ale nie ulegnie zagładzie.

Przy kolizji galaktyk rzadko kiedy dochodzi do bezpośrednich zderzeń zawartych w nich gwiazd. Jednak w wyniku oddziaływania grawitacyjnego obie galaktyki przechwytują się nawzajem i w końcu stapiają.

«« | « | 1 | » | »»
 • Małgorzata
  02.06.2012 16:30
  w kosmosie nic nie dzieje się bez przyczyny i nie jest pozbawione kontroli.Kosmos się zmienia i poszerza.
  My ziemianie biernie obserwujemy to co się dzieje,nie dorośliśmy duchowo do udziału w tym wszystkim,a szkoda.
 • Yanis
  02.06.2012 17:59
  Super! Będziemy oglądać to zjawisko, ale z zupełnie innej perspektywy...;)
 • Szarotka22
  02.06.2012 23:43
  Aaaa! Co za bzdura! Na zdjęciu jest mgławica Kocie Oko. Mgławica to w skrócie obłok gazu i pyłu międzygwiazdowego. Zaś Mgławica Andromedy, to nazwa używana dawniej na określenie Galaktyki Andromedy M31, kiedy nie znano jeszcze natury tego obiektu. A galaktyka to coś całkiem innego niż mgławica, bo duże, związane grawitacyjnie skupisko gwiazd, pyłu, gazu i ciemnej materii. Ogólnie artykuł prawdopodobnie jest poprawny poza złym zdjęciem i tą niefortunną i mylącą nazwą... A Galaktyka Andromedy wygląda tak: http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/f/f9/M31dcc.jpg/800px-M31dcc.jpg
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.