Uznani za wampiry

Dwa pochodzące ze średniowiecza szkielety ludzi, przebite kawałkami żelaza, aby uniemożliwić przemianę w wampiry, zostały znalezione niedawno w bułgarskim mieście Sozopol, w pobliżu Burgas, nad Morzem Czarnym.

"Te dwa szkielety pokazują praktykę, do której dochodziło w kilku bułgarskich miastach jeszcze w pierwszej dekadzie XX wieku" - powiedział dyrektor Krajowego Instytutu Historycznego Bożydar Dymitrow.

Według wierzeń pogańskich, zmarłym, których za życia uważano za "niegodziwych", w dniu pogrzebu przekłuwano serce drewnianym lub żelaznym kołkiem. Ich trumny były zabijane gwoździami, by nie zdołali z nich wyjść o północy już pod postacią wampirów - tłumaczył Dymitrow.

Jego zdaniem około setki takich szczątków ludzkich znaleziono w Bułgarii w ciągu ostatnich lat.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.