Najstarszy neolityczny łuk w Europie

W Hiszpanii odkryto najstarszy neolityczny łuk z terenów Europy. Łuk jest bardzo dobrze zachowany.

Łuk wykonano z drzewa cisowego, jak większość neolitycznych łuków w Europie. Jego długość wynosi 108 cm. Odkrycia dokonano na stanowisku La Draga przy jeziorze Banyoles w Katalonii.

Łuk datowano na lata 5400-5200 p.n.e. To pierwszy tak dobrze zachowany łuk na tym stanowisku. Poprzednio odkryto jedynie szczątki dwóch innych łuków.

Zdaniem naukowców, jest to najstarszy neolityczny łuk z terenów Europy.

Jego posiadacz mógł go używać do polowań, ale również podczas działań wojennych. Łuk mógł również być oznaką wysokiego statusu jego właściciela. Z terenów Europy znane są starsze łuki, z 8-9 tysiąclecia p.n.e., których szczątki odnajdywano w Danii i Rosji. Należą jednak do epoki paleolitu.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.