Odkryto ludzki szkielet sprzed 7500 lat

Grób sprzed 7500 lat zawierający ludzki szkielet i kamienne artefakty odkryto podczas wykopalisk w zachodnim Iranie - poinformował serwis internetowy Press TV.

Odkrycia dokonano podczas badań prowadzonych przez archeologów na wzgórzu położonym w wiosce Sarsakht Olya koło miasta Shazand w prowincji Markazi. Na głębokości 22 metrów pod powierzchnią gruntu na wzgórzu naukowcy znaleźli miejsce pochówku sprzed około 7500 lat - poinformował archeolog Gafur Kaka, kierujący pracami wykopaliskowymi.

Grób zawierał szkielet człowieka pochowanego w pozycji kucznej i rozmaite artefakty złożone wraz z ciałem do grobu, w tym płaskie naczynia, szydło wykonane z kości oraz kamienne narzędzia.

Zdaniem Kaki odkryte przy ludzkich szczątkach przedmioty mogą świadczyć o przekonaniu ludzi współczesnych zmarłemu o istnieniu życia pozagrobowego.

Podczas wykopalisk na wzgórzu w Sarsakht Olya archeolodzy wydobyli też ponad 100 fragmentów kamiennych figurek przedstawiających ludzi i zwierzęta, kamienne narzędzia oraz wyroby garncarskie.

Próbki znalezisk zostaną wysłane do prestiżowych uniwersytetów na całym świecie w celu dokładnego ustalenia ich pochodzenia.

Na obszarze prowincji Markazi w zachodnim Iranie znajduje się wiele stanowisk archeologicznych zawierających pozostałości prehistorycznych i starożytnych siedlisk ludzkich, a rejon ten jest postrzegany przez naukowców jako jeden z najstarszych ośrodków osadnictwa w Iranie.

Zdjęcie odkrytego szkieletu na: http://www.presstv.ir/detail/2012/07/30/253565/7500yearold-skeleton-found-in-iran/

«« | « | 1 | » | »»
 • Savonarola
  04.08.2012 17:34
  To pewnie doczesne szczatki swietego Guntera. Czy jest nadzieja,ze nasza katolicka spolecznosc otrzyma jakies swiete relikwie np. zebro,albo kosc przedramienia tego meczennika?
  Produkcja swietych ampulek zostala spowolniona (moze powodem jest brak materialu-krwi Karola Wojtyly?),wiec nowe relikwie do adoracji na pewno spopularyzuja kult swietego i przyniosa Kosciolowi zyski natury finansowej,a jak wszyscy wiemy potrzeby Kosciola sa nieograniczone.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Autopromocja