Zespół archeologów prowadzący wykopaliska w ruinach starożytnego miasta w północnym Egipcie odkrył miejsce pochówku 16-tu odciętych prawych ludzkich dłoni sprzed około 3600 lat - informuje serwis internetowy LiveScience.
Odkrycia dokonał zespół archeologów prowadzący wykopaliska w ruinach pałacu Hyksosów w Awaris (dzisiejsze miasto Tell el-Dabaa), na stanowisku położonym w północno-wschodniej części Delty Nilu w Egipcie.
Hyksosi byli ludem z Azji Zachodniej, który przybył do Egiptu w ok. 1800 r. p.n.e. i przejął władzę w czasach XV-XVI Dynastii (ok. 1650-1540 r. p.n.e.) w tzw. Drugim Okresie Przejściowym w historii starożytnego Egiptu.
Austriaccy archeolodzy pod kierunkiem Manfreda Bietaka badający w Awaris pozostałości królewskiego pałacu Seuserenre Chiana, panującego w latach ok. 1610-1580 p.n.e., odkryli 16 odciętych prawych dłoni, pogrzebanych w czterech miejscach.
Dwie odcięte dłonie znajdowały się w dwóch różnych dołkach naprzeciwko sali tronowej pałacu, a pozostałe ręce w dwóch kolejnych dołach poza obrębem budowli.
Jak poinformował Manfred Bietak, większość odkrytych dłoni ma duże rozmiary, a niektóre z nich należały do ludzi o wielkiej posturze.
Znalezisko jest najstarszym odkrytym dowodem praktyki opisywanej w starożytnych egipskich źródłach historycznych i przedstawianej w dziełach sztuki, polegającej na nagradzaniu przez władcę żołnierzy, którzy okazali odcięte prawe dłonie pokonanych wrogów.
Według naukowców, odcinanie rąk wrogom było stosowane zarówno przez Hyksosów, jak i przez Egipcjan, ale jeszcze nie udało się ustalić źródła pochodzenia tej praktyki.
Badania prowadzone na stanowisku w Awaris są wynikiem współpracy Austriackiego Instytutu Archeologicznego w Kairze oraz Austriackiej Akademii Nauk.
Zakłócenia spowodowane przez człowieka mają znacznie szerszy wpływ, niż wcześniej sądzono.
Dokumnent wskazuje m.in na wyzwania wynikające ze skutków innowacji.
Zwłaszcza niebezpieczne są matki, które bronią swojego potomstwa.
Hiszpańsko-australijski zespół opracował pionierską metodę rozkładu plastikowych śmieci.
Odkryte w Alpach i Arktyce mikroorganizmy potrafią rozkładać plastik w niskich temperaturach.
Do substancji perfluoroalkilowych (PFAS) zaliczane są tysiące syntetycznych związków chemicznych.