Tutaj modlili się 1600 lat temu

Zespół archeologów prowadzący wykopaliska na stanowisku w południowej Turcji odkrył pozostałości synagogi sprzed ponad 1600 lat - informuje serwis internetowy Hurriyet Daily News.

Odkrycia dokonano na stanowisku koło miejscowości Turnuncova, położonej w dystrykcie Finike w prowincji Antalya, gdzie znajdują się badane przez archeologów pozostałości starożytnego miasta Limyra.

Jak poinformował dr Marcin Seyer z Austriackiego Instytutu Archeologicznego, kierujący pracami na stanowisku, podczas prac w ruinach Limyry naukowcy odkryli pozostałości łaźni i menorę, a w trakcie dalszych prac okazało się, że odkryte ruiny to pozostałości synagogi.

Odkryta budowla jest drugą synagogą odkrytą na terenie Licji - krainy historycznej znajdującej się na terenie dzisiejszej prowincji Antalya w południowej Turcji. Pierwszego odkrycia dokonano w 2009 roku w ruinach starożytnego miasta Myra, znajdujących się w dzisiejszym Demre.

Zdaniem dr Seyera, znalezisko pochodzi z okresu przed panowaniem Teodozjusza Wielkiego (379-395 r), ostatniego cesarza wschodniej i zachodniej części imperium rzymskiego, który był autorem dekretu zezwalającego na prowadzenie prac remontowe w istniejących synagogach i ograniczającego budowę nowych.

Dokładny wiek budowli może zostać ustalony po zakończeniu prac badawczych, które będą prowadzone przez archeologów na stanowisku także w przyszłym roku.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama