Odkryto największy polski meteoryt

Meteoryt o wadze około 300 kg znaleźli na terenie Rezerwatu Meteoryt Morasko w Poznaniu geologowie - poinformowała w czwartek PAP rzecznik Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu Dominika Narożna.

Wszystkie informacje dotyczące znaleziska zostaną przedstawione w przyszłym tygodniu, w środę, na specjalnej konferencji prasowej. "Do tego czasu nie będziemy udzielali szczegółowych informacji" - dodała Narożna.

Meteoryt odkryli poszukiwacze Łukasz Smuła i Magdalena Skirzewska z Opola, którzy zajmują się poszukiwaniem i artystyczną obróbka pozaziemskich minerałów.

Dotychczas największym znalezionym w Polsce meteorytem był ważący 164 kilogramy stop metalu i minerałów pochodzący z kosmosu - Meteoryt Morasko. Znaleziono go w poznańskim rezerwacie we wrześniu 2006 roku.

Rezerwat Meteoryt Morasko to zespół kraterów powstałych w wyniku upadku meteorytu, znajdujący się na stoku Góry Moraskiej. Do zderzenia meteorytów z ziemią doszło pomiędzy 4000 a 3000 r.p.n.e.

Grupa siedmiu kraterów położona jest na południowym stoku tego wzgórza, około 0,5 km na zachód od wsi Morasko. Teren ten, o powierzchni ok. 55 hektarów, uznano w 1976 roku za rezerwat przyrody.

Historia Meteorytu Morasko rozpoczęła się w 1914 roku, gdy podczas budowy umocnień wojskowych odnaleziono ważącą ok. 80 kg bryłę żelaza. Po zbadaniu w Berlinie okazało się, że jest to meteoryt. Od tego czasu w okolicach Moraska znaleziono kilkaset kilogramów masy meteorytowej.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama