Życie Kopernika pod lupą

Ponowne zbadanie życia i dokonań naukowych Mikołaja Kopernika, w tym opracowanie kalendarium jego działalności, a także promocja szlaku kopernikańskiego - tym zajmą się naukowcy współpracujący z otwartą niedawno w Olsztynie Pracownią Kopernikańską.

Otwarcie Pracowni Kopernikańskiej to wydarzenie inaugurujące 2013 rok jako Rok Kopernikański, obchodzony w województwach warmińsko-mazurskim i kujawsko-pomorskim. Z tymi regionami związany był wielki astronom.

Jak wyjaśniła PAP kierowniczka pracowni działającej w Ośrodku Badań Naukowych w Olsztynie, Danuta Bogdan, badania dotyczące życia i działalności Kopernika będą prowadzone w formie kwerend archiwalnych i bibliotecznych. W ich trakcie naukowcy na nowo przyjrzą się dokonaniom astronoma, ale także będą badać ówczesne środowiska związane z Kopernikiem. Chodzi o środowisko rodzinne, administracyjne, urzędnicze, polityczne i kościelne.

Naukowcy będą także prowadzić badania nad osadnictwem w komornictwach - olsztyńskim i pieniężnieńskim, w których administratorem był Mikołaj Kopernik. Sprawował on tę funkcję w latach 1516-21 w wyniku powołania na to stanowisko przez Kapitułę Warmińską.

Pracownia będzie także organizatorem seminariów i sesji naukowych w miastach warmińskich, z którymi Kopernik był związany. Chodzi o Lidzbark Warmiński, Pieniężno, Dobre Miasto, Ornetę i Frombork. Do współpracy zaproszono naukowców z dziedzin, którymi zajmował się Kopernik, czyli m.in. astronomii, filozofii, ekonomii, kartografii. Współcześni naukowcy, mając obecnie większą wiedzę na temat realiów życia w tamtych czasach i ówczesnych metodach naukowych, opiszą i ocenią osiągnięcia astronoma.

Pracownia Kopernikańska chce włączyć się także w promocję zapomnianego dziś szlaku miast związanych z Kopernikiem, powołanego w 1973 roku z okazji 500. rocznicy urodzin Kopernika.

W 2013 roku przypadają trzy ważne rocznice związane z życiem i działalnością naukową Mikołaja Kopernika: 540. rocznica urodzin, 470. rocznica śmierci oraz 470. rocznica pierwszego wydania "De revolutionibus orbium coelestium". Inicjatorzy Roku Kopernikańskiego zaznaczają, że podejmowane w 2013 roku działania edukacyjne i naukowe mają rozpocząć przygotowania do przypadającej za 10 lat 550. rocznicy urodzin astronoma.

Mikołaj Kopernik urodził się 19 lutego 1473 w Toruniu, zmarł 24 maja 1543 we Fromborku - w tamtejszej katedrze odnaleziono jego szczątki, które uroczyście ponownie pochowano w 2010 roku.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama