Wydobycie gazu na Morzu Barentsa

Gazprom poinformował, że wydobycie gazu ze złoża szelfowego Sztokman może się rozpocząć w 2030 roku - podała rosyjska agencja informacji gospodarczej Prime.

Okolice Berlevåg   Maltesen / CC 2.0 Okolice Berlevåg
Norweskiego miasta nad Morzem Barentsa
Gazprom przygotował długoterminowy plan wydobywczy, z którego wynika, że wydobycie gazu ze złoża Sztokman może się rozpocząć w 2030 roku. Plan zakłada dwa warianty dotyczące ogólnej wielkości wydobycia w 2030 roku. Ma to być ok. 600 mld metrów sześć. albo 700 mld metrów sześć. gazu. Przyjęty plan uwzględnia wydobycie surowca w ramach projektu Sztokman.

Złoże Sztokman znajduje się w centrum szelfu rosyjskiej strefy Morza Barentsa i jest jednym z największych na świecie podmorskich pól gazowych. Jego potwierdzone zasoby wynoszą 3,9 bilionów metrów sześć. gazu i około 56,1 mln ton kondensatu gazowego.

Początkowo zagospodarowaniem tego złoża zajmowała się spółka Sztokman Development AG z francuskim Total (25 proc.) i norweskim StatoilHydro (24 proc.). Jednak w lipcu ub.r. z udziału w projekcie wycofał się Statoil, zwracając Gazpromowi swoje akcje Sztokman Development AG i spisując na straty 340 mln dolarów, które początkowo zainwestował.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama