Powstaje film o Koperniku

Życie i dokonania wielkiego uczonego, astronoma, lekarza i stratega Mikołaja Kopernika, ale także jego życie prywatne w tym "tajemniczą miłość", ma pokazać fabularyzowany film dokumentalny zatytułowany "Kopernik". Premierę obrazu zaplanowano na grudzień.

Jak powiedział PAP twórca filmu Jerzy Szkamruk scenariusz pierwszego fabularyzowanego dokumentu o Mikołaju Koperniku napisała "sama historia".

"W dzisiejszych czasach w wielu filmach historycznych postaci i wydarzenia przedstawiane są nierzetelnie. Twórcy komercyjnych produkcji największy nacisk kładą na uzyskanie odpowiednich kinowych efektów, co często wpływa na wypaczanie faktów i tworzenie nowych dziejów, mających niewiele wspólnego z historyczną prawdą" - podkreślił reżyser. Dodał, że film "Kopernik" z racji dokumentalnego charakteru będzie zawierał autentyczne wydarzenia z życia astronoma i oddawał realia epoki.

"Kostiumy są nie tylko bogate, ale przede wszystkim wiernie odwzorowane. Podobnie rzecz ma się ze scenografią, ponieważ zdjęcia wykonywane są w większości w autentycznych miejscach, w których żył i pracował Mikołaj Kopernik. Dzięki temu widz ma możliwość przeniesienia się w czasie i poznania prawdziwej historii. Punkt ciężkości filmu skupia się na postaci wielkiego uczonego i jego wszechstronnym wykształceniu, bo Kopernik to nie tylko astronom, ale też lekarz, ekonom, administrator i wybitny strateg" - wyjaśnił.

Twórcy chcą ukazać życie Mikołaja Kopernika na tle złotego wieku Polski Jagiellońskiej w okresie późnego średniowiecza.

Film pokaże życie Kopernika jako uczonego, ale nie będzie pomijać jego życia osobistego. Pojawi się wątek "tajemniczej miłości". Chodzi o gospodynię Annę Schilling, która opiekowała się Kopernikiem we Fromborku.

Zainteresowanie udziałem w produkcji oraz chęć wcielenia się w postać wybitnego astronoma wyraziło kilku znanych brytyjskich aktorów m.in. Malcolm McDowell.

Jak podkreślił reżyser 70. minutowy film ma być emitowany na kanale Discovery, który chce nabyć prawa licencyjne do emisji filmu. Obraz pojawi się także w kinach, muzeach i planetariach. Przygotowana zostanie bowiem z myślą o planetariach skrócona 30-minutowa wersja obrazu. Twórcy filmu nawiązali współpracę z niemiecką wytwórnią filmów Tele Medien Consult GmbH, która będzie wspomagała polskiego producenta przy realizacji zdjęć, postprodukcji oraz pozyskiwaniu pieniędzy.

W tym roku przypadają trzy rocznice związane z życiem i działalnością naukową Mikołaja Kopernika: 540. rocznica urodzin, 470. rocznica śmierci oraz 470. rocznica pierwszego wydania "De revolutionibus orbium coelestium".

Mikołaj Kopernik urodził się 19 lutego 1473 w Toruniu, zmarł 24 maja 1543 we Fromborku - w tamtejszej katedrze odnaleziono jego szczątki, które uroczyście ponownie pochowano w 2010 roku.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg