6 godzin w Kosmosie

Dwaj amerykańscy astronauci wyszli w sobotę na kilka godzin na zewnątrz Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS), by sprawdzić skalę wykrytego przez załogę poważnego - jak to ujęto - uszkodzenia w postaci wycieku amoniaku.

Jak poinformowała na swojej stronie NASA, Amerykanie Tom Marshburn i Chris Cassidy wyszli na zewnątrz ISS o godz. 12.44 GMT (14.44 czasu polskiego). Wyjście ma potrwać około sześciu godzin.

Szef rosyjskiej części ISS Władimir Sołowiow ocenił w piątek, że wyciek amoniaku, który nastąpił w amerykańskiej części stacji "jest bardzo poważnym uszkodzeniem".

Według dowódcy stacji Kanadyjczyka Chrisa Hadfielda sytuacja jest poważna, ale nie zagraża życiu sześciu astronautów znajdujących się na ISS.

Na pokładzie ISS doszło do rozszczelnienia systemu chłodzenia układu zasilania. Członkowie załogi zauważyli w czwartek płatki zestalonego amoniaku ulatniające się ze stacji. Amoniak wykorzystywany jest jako chłodziwo systemu zasilania.

Według amerykańskiej agencji NASA nieszczelność powiększa się, ale stacja wyposażona jest w zapasowe systemy chłodzenia.

Astronauci zawsze mogą skorzystać z kapsuł ratunkowych zdolnych do powrotu na Ziemię, ale obecnie ma przewiduje się ich użycia.

 

 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama