Czy w 2025 r. nie będzie już słoni?

Ponad 36 tys. słoni zostało zabitych tylko w 2012 r. Kłusownictwo jest w ofensywie. Naukowcy szacują, że jeśli nie powstrzyma się procederu, dzikie słonie mogą zniknąć z powierzchni ziemi już do 2025 r.

Dziś w 15 miastach świata trwa międzynarodowy marsz w obronie słoni padających ofiarami kłusownictwa.

Inicjatorem akcji jest The David Sheldrick Wildlife Trust (DSWT), fundacja, która od 1973 r. prowadzi kampanie na rzecz ochrony słoni, a na terenie Parku Narodowego w Nairobi (Kenia) ośrodek dla zwierząt osieroconych wskutek kłusownictwa.

Dzisiejsze pokojowe marsze i happeningi na rzecz powstrzymania plagi kłusownictwa i ochrony słoni mają na celu uświadomienie opinii publicznej, a zwłaszcza decydentów, o skali zagrożenia dla ekosystemu. Są też wyrazem protestu przeciw barbarzyńskim metodom  pozyskiwaniu kości słoniowej, której największe ilości trafiają zwłaszcza na rynki wschodnie (Chiny, Wietnam).

Przykłady rzezi popełnianych przez kłusowników:

W czasie konfliktu w Darfurze w latach 2006-2009 nielegalnie przekraczając granice kłusownicy zabili w Czadzie 3000 słoni. W lutym 2012 roku w ciągu kilku dni w parku narodowym zabito 650 tych zwierząt. W kwietniu br. w kilka dni zastrzelono z AK-47 ponad 86 słoni w tym 33 ciężarne samice. W maju w Republice Środkowoafrykańskiej, w Parku Narodowym Dzanga Bai ofiarą kłusowników padło 26 słoni, w tym cztery młode. We wrześniu ponad 80 słoni zginęło w wyniku zatrucia cyjankiem w Hwange National Park w Zimbabwe.

Kość słoniowa skonfiskowana w Hongkongu; 04.10.2013   ALEX HOFFORD /PAP/EPA Kość słoniowa skonfiskowana w Hongkongu; 04.10.2013 "Gdy rozpoczynałam pracę w 1989 prawie straciliśmy wszystkie słonie. Zabijano bez ograniczeń" - mówi dr Paula Kahumbu dyrektor WildlifeDirect z Nairobi, inicjatorka prężnie rozwijającej się od kilku miesięcy inicjatywy "Hands off our elephants" (profil na Facebooku: https://www.facebook.com/HandsOffOurElephants?fref=ts).

Sygnalizuje, że Kenia jest obecnie na drugim miejscu w handlu kością słoniową. Na pierwszym plasuje się Tanzania.

Czy inicjatywy takie jak "Marsz dla słoni" odniosą wymierny skutek, choćby w kwestii regulacji prawnych i pomogą ocalić naturalny ekosystem planety?

Na pewno nagłaśniają skalę problemu. A to już ważny krok.

Więcej o inicjatywie i problemie na: http://www.iworry.org/

KamboPhotography AMBOSELI - Land Of The Giants Tribute Film (KENYA)

«« | « | 1 | » | »»
 • peperS
  05.10.2013 07:45
  Słoni już nie będzie, ale będzie Hania ....

  Najnowszy klip PełO w obronie Haaaaaani.

  Duet Donek&Vincent zapraszają:

  http://www.youtube.com/watch?v=RCd8_ur1pjA
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.