W Starej Uppsali

W Starej Uppsali (Gamla Uppsala) na północ od Sztokholmu archeolodzy odkryli pozostałości wielkiej kolumnady z czasów pogańskich. To największa w Szwecji konstrukcja z V wieku naszej ery.

Gamla Uppsala   OlofE / CC 3.0 Gamla Uppsala
Obszar obfitujący w archeologiczne znaleziska widziany z perspektywy cmentarzyska. Największy kopiec (po lewej) znajduje się w sąsiedztwie kopców królewskich. Budynek za kopcami to kościół, zaś po jego prawej stronie znajduje się niski kopiec Tingów i dalej muzeum
Odkrycia 144 otworów na słupy, o średnicy dwóch metrów i głębokich na metr, dokonano podczas przygotowań do budowy nowej linii kolejowej. Otwory rozmieszczone co sześć metrów wytyczają prostą linię długości kilometra.

Według archeolog Leny Beronius-Jorpeland jest to największa przemyślana konstrukcja z epoki żelaza w Szwecji. Położona jest 200 metrów od ważnego miejsca grzebalnego. "Nie mamy zbyt wielu śladów budowli tego typu z tamtych czasów" - napisała Beronius-Jorpeland w komunikacie.

Według niej kolumny, widoczne z dużej odległości, wyznaczały drogę w stronę Gamla Uppsala i miały wysokość co najmniej 7 metrów, "być może nawet 8 lub 10 metrów".

Kości kóz, krów i świń znalezione w otworach wskazują na składanie ofiar. W Starej Uppsali znajdowała się pogańska świątynia "poświęcona bogom Odynowi, Thorowi i Frei, których kult łączył się z ofiarami ze zwierząt i ludzi" - czytamy na stronie internetowej poświęconej wykopaliskom koło Gamla Uppsala.

"Wydaje się, że była to droga procesyjna prowadząca do Starej Uppsali, która była siedzibą szwedzkich władców" - powiedział Robin Lucas, archeolog z muzeum Upplandsmuseet w Uppsali.

Jego zdaniem kolumnada mogła zostać wybudowana przez bogatego naczelnika plemion Swearów (Swionów), przodków średniowiecznych Waregów i dzisiejszych Szwedów. "Było to w czasach przed narodzinami Szwecji jako państwa narodowego i przed Wikingami. Nie mamy źródeł pisemnych z tego czasu. Pierwszymi naprawdę pisanymi szwedzkimi dokumentami są kamienie runiczne, pochodzące z X wieku" - powiedział Lucas.

Stara Uppsala, pięć km od Uppsali, była największym ośrodkiem kultury i władzy z czasów przed Wikingami. Na terenie Uppland i nad jeziorem Melar znajdowało się państwo Swearów - Swealand; znajduje się tam ok. 150 tys. zabytków z czasów przedhistorycznych.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg