Ryba pouczy

Skamielina ryby sprzed 375 mln lat, znaleziona na kanadyjskiej wyspie Ellesmere pokazuje, że tylne nogi zaczęły się wykształcać u ryb jeszcze zanim niektóre gatunki kręgowców wybrały życie na suchym lądzie.

Artykuł opisujący, jak płetwy mogły się przekształcić w tylne nogi ukazał się właśnie w prestiżowym "Proceedings of the National Academy of Science" (PNAS). Amerykańscy badacze zajmowali się skamielinami ryby Tiktaalik roseae, znalezionymi na kanadyjskiej północy.

Choć Tiktaalik roseae była rybą, to jednak jest już u niej wykształcona miednica, porównywalna z kościami miednicy wczesnych czworonogów, co oznacza, że "tylne" płetwy mogły już u niej pełnić funkcję tylnych odnóży.

Tymczasem w dotychczasowych hipotezach zakładano, że pierwsze czworonogi miały napęd "na przednie koła", jak piszą autorzy artykułu w PNAS, Neil Shubin, Edward Daeschler i Farish Jenkins, czyli poruszały się używając przednich kończyn, zaś wsparcie w ruchu, pochodzące z obręczy kończyny dolnej, było późniejszym "wynalazkiem" czworonogów. Tymczasem, jak podkreślają autorzy, odkrycie skamieliny obręczy kończyny dolnej i płetw mającej charakter zwierzęcia czworonożnego Tiktaalik roseae pokazują, jak mógł wyglądać etap przejściowy.

Choć szkielet "czworonożnej ryby" jest jeszcze prymitywny, to wielkość miednicy jest już prawie taka, jak u zwierząt mających cztery kończyny. Zdaniem autorów artykułu w PNAS, wygląd tylnych płetw Tiktaalik roseae wskazuje, że mogły one być używane nie tylko do ruchu "wiosłowania" przy przemieszczaniu się, ale po prostu - do chodzenia.

Tiktaalik roseae to ryba długości prawie 3 metrów, z płetwami, ale pod niektórymi względami przypominająca już czworonożne zwierzęta. Miała ruchomą szyję, szeroki rozstaw żeber, skrzela i prymitywne płuca, przednie płetwy (piersiowe) zbudowane w taki sposób, że mogły się zginać w połowie. Ryba nieco przypominająca krokodyla żyła w płytkich wodach przybrzeżnych, ale mogła też przebywać na lądzie.

Ellesmere Island to dziesiąta co do wielkości wyspa na świecie.

 

 

«« | « | 1 | » | »»
 • gut
  18.01.2014 19:07
  Czyli ewolucja jest prawdziwa?
 • right
  18.01.2014 23:57
  ja bym powiedzial ze 377milionow 398tysiecy 212 dni skamielina,i pozniej to juz latwo poszlo z rybki w dinozaura ,prymitywnego ssaka,malpa,czlekoksztaltna malpe i homo sapiens chyba sam Darwin nie wierzyl w te brednie ktore sam wymyslil.to sie w ogole kupy nie trzyma!
 • @gut
  19.01.2014 01:35
  Czemu nie? Sam Jan Paweł II twierdził, że religia i nauka ze sobą nie przeczą. Każdy rozsądnie myślący chrześcijanin nie bierze słów Biblii dosłownie (i całe szczęście racjonalne myślenie pojawiło się w Kościele jakiś czas temu), co wcale nie oznacza, że należy je lekceważyć.
 • jan
  20.01.2014 07:29
  Co za tiktalik znowu?
  Odkryto pewnie trzy kostki na krzyż i para piętnaście (jak zwykle). Znowu wieloryb z miednicą? Znowu 375 mln lat? Znowu datowanie węglem c14? A GN powtarza ewolucyjne paplaniny!
  WSTYD!!!
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.