Uwaga na suplementy diety

Zażywanie suplementów diety i preparatów roślinnych może wyrządzić więcej szkody niż pożytku, szczególnie wtedy, gdy są nadużywane - ostrzegali niedawno specjaliści podczas konferencji prasowej w Warszawie na temat bezpieczeństwa leków roślinnych.

Dr hab. n. med. Ewa Widy-Tyszkiewicz z katedry farmakologii doświadczalnej i klinicznej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego powiedziała, że wiele nieporozumień wynika z tego, że większość ludzi nie odróżnia suplementów diety i preparatów roślinnych od leków. "Tego rodzaju środki, czyli suplementy i tzw. leki roślinne, nie są produktami leczniczymi, zaliczane są wyłącznie do medycyny alternatywnej" - podkreśliła.

Prezes Polskiego Komitetu Zielarskiego Jerzy Jambor zwrócił uwagę, że błędne jest również dość powszechne przekonanie, że leki roślinne są w pełni bezpieczne i jeśli nawet nie pomogą, to przynajmniej nie zaszkodzą. "Niestety, nie jest to prawda, preparaty te mogą bardzo poważnie zaszkodzić, jeśli są nieprawidłowo stosowane. Trzeba je zażywać tylko zgodnie ze wskazaniami podanymi na ulotce" - dodał.

Przewodniczący sekcji przemysłowo-handlowej PKZ Krzysztof Nowak powiedział, że każdy może być producentem suplementów diety. Trzeba tylko spełniać podstawowe kryteria określone dla wytwórców produktów spożywczych, dotyczące głównie higieny. Wystarczy potem zgłosić produkt do Głównego Inspektoratu Sanitarnego, żeby wprowadzić go na rynek.

"Gdy suplement lub preparat roślinny znajdzie się już na rynku, jego wytwórcy dokonują nieuczciwej ich prezentacji przypisując im właściwości lecznicze" - podkreślił specjalista.

Najczęściej polega to na tym, że w reklamach podaje się, że tego rodzaju produkty działają antydepresyjnie, rozkurczowo i relaksująco, regulują perystaltykę jelit i procesy trawienia oraz pracę przewodu pokarmowego, posiadają właściwości przeciwzapalne i usuwają z organizmu niebezpieczne toksyny. Wykazują właściwości podobne do leków.

Nowak twierdzi, że inną nieuczciwą praktyką jest wykorzystanie nazwy jakiegoś wyrobu leczniczego, by zasugerować, że suplement jest produktem aptecznym. Reklama suplementu kierowana jest do chorych, choć nie ma on takiego przeznaczenia, jest przecież jedynie dodatkiem do żywności.

Dr hab. Widy-Tyszkiewicz przedstawiła wyniki badań wykazujące, że przyjmowane w dobrej wierze suplementy diety mogą być szkodliwe dla organizmu.

Na przykład preparaty wielowitaminowe zamiast przedłużać życie mogą zwiększać ryzyko zachorowania na raka gruczołu krokowego, płuca oraz czerniaka. Z kolei preparaty zawierające wapń podnoszą niebezpieczeństwo zawału. "Jest to spowodowane tym, że wapń w tabletkach gwałtownie osadza się na blaszkach miażdżycowych, co sprzyja atakowi serca" - dodała.

Zdaniem specjalistki, trzeba pamiętać o tym, że suplementy zawierają składniki roślinne w skondensowanej postaci, co może być niebezpieczne. Przykładem jest herbata zielona, którą warto regularnie pić dla zdrowia. Gdy jednak zażywamy ją w kapsułkach, wprowadzamy do organizmu jej wyciąg odpowiadający 15, a nawet 20 filiżankom herbaty.

"Nawet wypicie takiej ilości naturalnej zielonej herbaty nie jest korzystne dla zdrowia" - powiedziała dr Widy-Tyszkiewicz. Dodała, że podobnie jest z beta karotenem. Ten, który zażywamy w tabletkach, odpowiada spożyciu aż 6 kg marchwi. W ten sposób wprowadzamy do naszego organizmu ogromną dawkę składników, do której nie jest on przystosowany.

Na pytanie PAP, czy warto w ogóle sięgać po suplementy diety, dr Widy-Tyszkiewicz stwierdziła, że dawniej ludzie jedli wyłącznie naturalną żywność, nie sięgali po suplementy diety, a mimo to byli zdrowi. Teraz nastała moda na posiłkowanie się suplementami ze wszystkimi tego skutkami.

Po preparaty roślinne sięga już ponad 20 proc. Polaków. W całej Europie stosuje je około 100 mln ludzi, a za oceanem - co drugi Amerykanin.

«« | « | 1 | » | »»
  • baba
    22.03.2014 19:14
    To wszystko jest jedna strona medalu. Druga jest taka, że tego rodzaju wywiady ze specjalistami dziwnie zbiegają się w czasie z urzędowymi obostrzeniami na leki pochodzenia naturalnego. Ja rozumiem - duża część tych suplementów jest w ogóle niepotrzebna i wciskana nam przez reklamy, a rozsądny człowiek bierze tylko leki naprawdę niezbędne i CZYTA ULOTKI dołączone do leków. Tymczasem możemy wylądować z ręką w nocniku, kiedy w całym mieście nie będzie gdzie kupić syropu z babki dla kaszlącego dziecka, bo sklepy zielarskie się zamkną, a apteka nie sprowadzi, bo producenta nie było stać na drogie zezwolenie na ten lek. Koncerny farmaceutyczne sprzedadzą nam sztuczny syropek, najlepiej antybiotyk. Na wszelki wypadek chyba zacznę sama zbierać i suszyć zioła.
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.