Co Mikołaj Kopernik napisał na marginesie książki wuja?
W Ośrodku Badań Naukowych im. Wojciecha Kętrzyńskiego odbyła się ostatnio konferencja naukowa „Stan badań nad odręcznymi zapiskami Mikołaja Kopernika w starych drukach biblioteki WSDMW „Hosianum” w Olszynie. Poprowadził ją ks. Tomasz Garwoliński.
Cała sprawa zaczęła się w grudniu ubiegłego roku, kiedy prof. Teresa Borawska wskazała, że część odręcznych zapisków w księgach biblioteki może być zrobiona własnoręcznie przez wielkiego astronoma.
W badanie tej kwestii zaangażowali się m.in. prof. Zoja Jaroszewicz-Pieresławcew, bp Julian Wojtkowski, a także laboratorium kryminalistyczne w Olsztynie, które zaoferowało pomoc w identyfikacji pisma Mikołaja Kopernika – porównując zapiski z rękopisami astronoma.
– Notatki, nad którymi prowadzimy badania, znajdują się w dziesięciu woluminach pochodzących z XV i pierwszej połowy XVI wieku. Są to księgi prawnicze, filozoficzne, teologiczne i astronomiczne – mówił podczas konferencji ks. Garwoliński.
Zapiski w inkunabułach to m.in. podkreślenia, notatki i poprawki – część z nich została wykonana przez Kopernika, inne przez Łukasza Watzenrode czy Tiedemanna Giese.
Zapiski wymagają dalszych badań z pomocą grafologów.
Z ośrodka kosmicznego NASA na Florydzie wystartowała w poniedziałek rakieta SpaceX Falcon 9.
Hiszpańsko-australijski zespół opracował pionierską metodę rozkładu plastikowych śmieci.
Odkryte w Alpach i Arktyce mikroorganizmy potrafią rozkładać plastik w niskich temperaturach.
Do substancji perfluoroalkilowych (PFAS) zaliczane są tysiące syntetycznych związków chemicznych.