Niedobór witaminy A każdego roku zabija setki tysięcy dzieci na całym świecie. Rozwiązaniem tego problemu może okazać się modyfikowany genetycznie banan, który niedługo zacznie być testowany na ludziach w USA - poinformowało ostatnio francuskie radio RFI.
torbakhopper / CC 2.0
Dziewięć lat temu australijscy naukowcy rozpoczęli prace nad genetycznie modyfikowanym bananem
Każdego roku z powodu niedoboru witaminy A na świecie umiera od 650 do 700 tys. dzieci, a 300 tys. traci wzrok. Problem ten dotyka głównie krajów ubogich, zwłaszcza tych w rejonie Wielkich Jezior Afrykańskich.
Z tego powodu dziewięć lat temu australijscy naukowcy rozpoczęli prace nad genetycznie modyfikowanym bananem, który mógłby być uprawiany w krajach dotkniętych problemem niedożywienia. Nowo powstały owoc nazywany przez naukowców "superbananem" zawierałby bardzo dużo karotenu, który jest źródłem witaminy A dla człowieka.
Pierwsze próby kliniczne na ludziach rozpoczną się w Stanach Zjednoczonych. Wyniki będą znane pod koniec roku. W przypadku, gdy okażą się pomyślne, uprawy komercyjne w Ugandzie będą mogły rozpocząć się już w 2020 roku.
Twórca Microsoftu Bill Gates przeznaczył na badania 10 milionów dolarów.
Przeciwnicy GMO krytykują projekt, dopatrując się w nim sposobu na rozpowszechnianie żywności GMO pod przykrywką walki z głodem.
Okazuje się, że rozejście się w ewolucji płazów i gadów miało miejsce wcześniej niż sądzono.
Ośrodek Przewidywania Burz (SPC) zarejestrował 922 zgłoszenia w całym kraju.
Blazary są ciałami niebieskimi, które mimo wielu lat obserwacji nie do końca pojmujemy.
Obszary zielone poprawiają koncentrację i szybkość przetwarzania informacji przez mózg.
ad jeziorem w Castel Gandolfo koło Wiecznego Miasta zwierzę ugryzło młodego mężczyznę.
Dowodzą tego naukowcy na łamach pisma "Journal of Marketing".