Niedobór witaminy A każdego roku zabija setki tysięcy dzieci na całym świecie. Rozwiązaniem tego problemu może okazać się modyfikowany genetycznie banan, który niedługo zacznie być testowany na ludziach w USA - poinformowało ostatnio francuskie radio RFI.
torbakhopper / CC 2.0
Dziewięć lat temu australijscy naukowcy rozpoczęli prace nad genetycznie modyfikowanym bananem
Każdego roku z powodu niedoboru witaminy A na świecie umiera od 650 do 700 tys. dzieci, a 300 tys. traci wzrok. Problem ten dotyka głównie krajów ubogich, zwłaszcza tych w rejonie Wielkich Jezior Afrykańskich.
Z tego powodu dziewięć lat temu australijscy naukowcy rozpoczęli prace nad genetycznie modyfikowanym bananem, który mógłby być uprawiany w krajach dotkniętych problemem niedożywienia. Nowo powstały owoc nazywany przez naukowców "superbananem" zawierałby bardzo dużo karotenu, który jest źródłem witaminy A dla człowieka.
Pierwsze próby kliniczne na ludziach rozpoczną się w Stanach Zjednoczonych. Wyniki będą znane pod koniec roku. W przypadku, gdy okażą się pomyślne, uprawy komercyjne w Ugandzie będą mogły rozpocząć się już w 2020 roku.
Twórca Microsoftu Bill Gates przeznaczył na badania 10 milionów dolarów.
Przeciwnicy GMO krytykują projekt, dopatrując się w nim sposobu na rozpowszechnianie żywności GMO pod przykrywką walki z głodem.
Zwłaszcza niebezpieczne są matki, które bronią swojego potomstwa.
Z ośrodka kosmicznego NASA na Florydzie wystartowała w poniedziałek rakieta SpaceX Falcon 9.
Hiszpańsko-australijski zespół opracował pionierską metodę rozkładu plastikowych śmieci.
Odkryte w Alpach i Arktyce mikroorganizmy potrafią rozkładać plastik w niskich temperaturach.
Do substancji perfluoroalkilowych (PFAS) zaliczane są tysiące syntetycznych związków chemicznych.