Porzucone próbki wirusa czarnej ospy

W jednym z ośrodków badawczych w pobliżu Waszyngtonu przypadkowo odkryto próbki wirusa ospy prawdziwej (czarnej ospy) pochodzące jeszcze z lat 50. XX w. - informuje AP. Dotąd wydawało się, że wszystkie zachowane wirusy są pod pełną kontrolą.

Odkrycia dokonano w budynku należącym dawniej do Narodowego Instytutu Zdrowia (NIH) w Bethesda, który w 1972 r. przejęła Agencja Żywności i Leków (FDA).

1 lipca, podczas sprzątania paczek znajdujących się w jednym z nieużywanych od dawna magazynów, pracownicy natknęli się na karton zawierający sześć fiolek z napisem "variola" (ospa), w których były wirusy ospy w postaci liofilizowanej. Nalepka wskazuje, że pochodzą one z lat 50. XX w.

Próbkę wirusów w asyście agentów FBI 7 lipca przewieziono do jednego z ośrodków Centrum Kontroli Chorób (CDC) w Atlancie, gdzie są badane. Badacze mają przede wszystkim ustalić, czy zarazki są wciąż aktywne i mogą zarażać.

Stephan Monroe z CDC twierdzi, że nie ma takiej pewności, ponieważ fiolki prawdopodobnie przez długi czas były przetrzymywane w temperaturze pokojowej, więc mogły ulec zniszczeniu. Zwykle próbki wirusa są nadał aktywne, gdy trzymane są w chłodni lub zamrażarce.

Na razie nie stwierdzono, by została zakażona jakakolwiek osoba, która miała styczność z kartonem zawierającym fiolki. Nie doszło również ani do skażenia budynku, ani pomieszczenia, w którym znajdował się karton z fiolkami.

Ospę prawdziwą uznano za chorobę całkowicie wytępioną dzięki światowej akcji szczepień prowadzonych w latach 1967-1977. W 1980 r. całkowicie ich zaprzestano i polecono, żeby personel wszystkich laboratoriów zniszczył zapasy wirusów ospy prawdziwej lub przeniósł je do jednego z dwóch laboratoriów referencyjnych WHO - Instytutu Preparatów Wirusowych w Moskwie lub Centers for Disease Control and Prevention (CDC) w Atlancie (USA). Nie ma jednak pewności, czy zapasy wirusa ospy znajdują się wyłącznie w tych dwóch ośrodkach.

«« | « | 1 | » | »»
 • Joachim
  12.07.2014 12:13
  Od dawna koncerny farmaceutyczne testują wirusy,leki na nie,na biednej Afryce i wszyscy o tym wiedzą i nikt nie reaguje! Niby darmowe pomoce niosą a tak naprawdę testują leki na wirusy które sami wypuścili.Barbarzyństwo!
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Autopromocja