Towarowiec Cygnus dotarł do ISS

Amerykański bezzałogowy statek towarowy Cygnus pomyślnie dotarł w środę do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) - poinformowała NASA. Operację cumowania przeprowadzili astronauci z pomocą 17-metrowego automatycznego manipulatora (Canadarm2).

Statek przywiózł sześcioosobowej załodze ISS ładunek ważący ponad 1600 kg, w tym żywność, wodę, części zapasowe do różnych urządzeń, a także metriały i aparaturę do eksperymentów naukowych.

Cygnus (łac. łabędź) został wyniesiony w niedzielę na orbitę przez rakietę Antares amerykańskiej firmy Orbital Sciences Corp. To już druga z ośmiu komercyjnych misji zaopatrzeniowych Orbital Sciences w ramach kontraktu z NASA, amerykańską Agencją Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej. Kontrakt opiewa na 1,9 mld dolarów. Pierwszy komercyjny lot odbył się w styczniu br.

NASA, która wycofała z eksploatacji swe wahadłowce, korzysta odpłatnie z usług firm Orbital Sciences i SpaceX, by dostarczać zaopatrzenie na ISS.

Cygnus ma pozostać zacumowany do ISS przez miesiąc. Statek zostanie załadowany śmieciami ze stacji i po odłączeniu od ISS spłonie w atmosferze ziemskiej.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| KOSMOS, NAUKA, USA

Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

    Autopromocja