Energia z lagun pływowych

Sektor brytyjskiej energetyki morskiej wytwarzający energię dzięki wykorzystaniu tzw. lagun pływowych( sztucznych zatok) może osiągnąć wartość nawet 27 mld funtów - wynika z raportu opracowanego przez Centre for Economics and Business Research (CEBR).

Firma Tidal Lagoon Power Ltd. zamierza wybudować w sześciu lokalizacjach u brytyjskich wybrzeży tzw. laguny pływowe, czyli sztuczne zatoki, które pozwolą na wytwarzanie energii z pływów morskich. Ogólnie rzecz biorąc chodzi o zmagazynowanie wody w lagunie podczas przypływu, a wypuszczenie jej przez turbiny działające analogicznie do tych zamontowanych na tamach rzek w czasie odpływu.

Zdaniem CEBR, tylko w czasie konstrukcji tych lagun, czyli w założonym okresie 12 lat, przyniosą one brytyjskiej gospodarce 27 mld funtów. Na potrzeby budowy lagun zatrudnienie (bezpośrednie i wokół) może znaleźć średnio nawet 36 tys. osób rocznie, a w szczytowym okresie nawet 71 tys.

Kiedy laguny zostaną uruchomione, mogą wnosić do brytyjskiego PKB 3,1 mld funtów rocznie, w ciągu przewidywanego na 120 lat cyklu życia. Będą one w stanie wytwarzać energię wystarczającą do zaspokojenia potrzeb około 8 mln gospodarstw domowych. Wliczając cały łańcuch wartości zysk może być jeszcze większy - nawet 5,8 mld funtów rocznie do PKB oraz około 40 tys. miejsc pracy.

Oprócz tego Wielka Brytania ma szansę stać się światowym liderem w tym sektorze energetyki, a dzięki eksportowi wiedzy i komponentów dla tego typu projektów za granicą, w połączeniu ze zmniejszeniem importu paliw kopalnych, może zwiększyć wartość brytyjskiego eksportu netto o 3,7 mld funtów rocznie do 2040 roku.

Oprócz efektu ekonomicznego powstawanie lagun pływowych w miejscach o szczególnie wysokim zagrożeniu powodziowym, przyczyni się do zmniejszenia tego ryzyka przy minimalnym wpływie na środowisko naturalne.

"W przeciwieństwie choćby do energetyki wiatrowej czy solarnej, laguny pływowe mogą dostarczać odnawialną energię o w pełni przewidywalnej mocy przez 14 godzin na dobę. Pozwoli to także zmniejszyć koszty niezbędnych mocy rezerwowych w systemie energetycznym. Koszt energii wytwarzanej w lagunach może być niższy niż w przypadku morskich farm wiatrowych i porównywalny do nowych elektrowni atomowych" - argumentuje Douglas McWilliams, szef Centre for Economics and Business Research.

W marcu tego roku firma konsultingowa P"yry w raporcie poświęconym temu sektorowi energetyki stwierdziła, że koszt wyprodukowania megawatogodziny energii wyprodukowanej przez laguny pływowe może w 2021 roku wynieść około 100 funtów. Tymczasem według prognoz rządowych w 2021 roku koszt wyprodukowania 1 MWh przez morskie farmy wiatrowe ma wynieść 131 funtów a lądowe farmy wiatrowe około 90 funtów.

Tidal Lagoon Power czeka na wydanie pozwolenia na budowę swojej pierwszej elektrowni pływowej w formie sztucznej laguny. Ma ona powstać w Zatoce Swansea w południowej Walii. Według inwestora budowa może ruszyć w 2015 roku a produkcja energii miałaby się rozpocząć trzy kata później.

Według szacunków inwestora, elektrownia może mieć moc produkcyjną nawet 320 MW w warunkach maksymalnych obserwowanych w tym rejonie pływów. W przypadku średnich amplitud pływów moc ta ma wynieść około 240 MW. Koszt inwestycji szacowany jest na 850 mln funtów.

Elektrownia ma wykorzystywać różnicę w poziomie wody wewnątrz i na zewnątrz laguny. Przepływająca woda ma poruszać turbiny wbudowane w niemal 10 km mur oddzielający lagunę od otwartego morza.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama