17-latkowi usunięto 232 zęby

Hinduscy doktorzy opisują ten przypadek jako "rekordowy w świecie". 17-letni Ashik Gavai cierpiał od 18 miesięcy z powodu narośli, która pojawiła się na jego dolnej szczęce.

Po bezskutecznych wizytach u lekarzy w jego rodzinnej miejscowości chłopak został przewieziony do specjalistów w Momnbaju. Ordynator tamtejszego oddziału stomatologicznego, dr Sunanda Dhiware, stawiając diagnozę, stwierdził, że przypadek należy do "bardzo rzadkich", a w przypadku Ashika jest on "rekordowym".

Chodzi o "małe białe perły", jak określili lekarze, czyli rodzaj łagodnego guza, w którego środku znajdują się elementy uzębienia. Ponieważ nie sposób było dokonać jednorazowego usunięcia narośli, lekarze, za pomocą klasycznych narzędzi stomatologicznych, musieli usuwać ząb po zębie.

Operacja przebiegła pomyślnie, a po jej zakończeniu naliczono 232 usunięte zęby. Dr Dhiware przyznał, że nie spotkał się z takim przypadkiem w całej swojej 30-letniej karierze stomatologicznej. W literaturze fachowej wspomniane było o podobnych schorzeniach, jak usunięciu 37 dodatkowych zębów z górnej szczęki.

Chłopak ma teraz 28 zębów i czuje się dobrze. Ojciec, przyznaje że przywiózł syna do Mombaju w obawie, aby narośl nie okazała się złośliwa.

   

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.