Ostatni taki lot

Europejski statek transportowy po raz ostatni wyruszył na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS). Rakieta nośna Ariane-5 ze statkiem typu ATV wystartowała w nocy z wtorku na środę z centrum lotów kosmicznych w Gujanie Francuskiej.

Zgodnie z planem, 12 sierpnia ATV ma automatycznie przycumować do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. W ładowniach statku znajduje się ponad 6 ton zaopatrzenia dla załogi ISS, m.in. świeża żywność, woda, ubrania, materiały i sprzęt do eksperymentów, paliwo.

W sumie, razem z ładunkiem ATV waży ponad 20 ton i jest najcięższym tego rodzaju statkiem kosmicznym, który poleciał na ISS.

Sześcioosobową załogę Międzynarodowej Stacji Kosmicznej stanowią obecnie trzej Rosjanie, dwaj Amerykanie i Niemiec.

To piąty i ostatni lot bezzałogowego statku transportowego typu ATV na ISS. Ze względu na brak pieniędzy Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) zrezygnowała z produkcji kolejnych ATV.

Egzemplarz, który jest teraz w drodze na ISS, zakończy swoją misję za pół roku i - tak jak jego poprzednicy - spłonie wchodząc w ziemską atmosferę.

Zaopatrzenie na ISS dostarczać będą nadal rosyjskie statki Progress, a także - w ramach kontraktu z NASA - dwa amerykańskie prywatne frachtowce Cygnus i Dragon.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

    Autopromocja