Dinozaury się "kurczyły"

Proces ewoluowania dinozaurów w ptaki zajął ok. 50 milionów lat, oceniają naukowcy.

Stosując metody badawcze biologii molekularnej, naukowcy przeanalizowali ponad 1500 dinozaurów, spośród 120 dobrze udokumentowanych gatunków theropodów i wczesnych ptaków.

Odkryli, że proces ewolucyjny grupy dinozaurów bezpośrednio spokrewnionych z ptakami rozpoczął się ok. 200 mln lat temu. Stopniowo zmieniał się ich kościec, wykształcały się skrzydła a wraz ze zmianami, nowe możliwości adaptacyjne.

"Stając się mniejsze i lżejsze od lądowych gigantów, zdobywały zdolność wspinania się na drzewa, szybowania i latania. Ostatecznie to ewolucyjne dopasowanie pozwoliło ptakom przetrwać śmiertelne uderzenie meteorytu, który zgładził wszystkie dinozaury" - tłumaczą naukowcy.

Theropod, dinozaur z rodziny do której należały m.in. tyranozaurusy i welociraptory,  pierwotnie ważył ok. 163 kg. Aby stać się ptaszyną ważącą 0,8 kg "kurczył" się aż 12 razy, a proces ewolucji jego szkieletu przebiegał czterokrotnie szybciej niż o innych dinozaurów.    

«« | « | 1 | » | »»
 • kwazar
  01.08.2014 13:09
  No to mam pytania.

  200 mln lat temu pewne dinozaury zaczęły ewoluować w ptaki. Jak długo trwał ten proces przekształcania przednich kończyn w skrzydła, czy coś co nadawało się choćby tylko do szybowania? Czy ten proces trwał, czy był natychmiastowy? Jeśli był natychmiastowy, to czy są na to dowody? Jeśli trwał np. 1 milion lat, to w jaki sposób kończyny przednie "wiedziały", że muszą się zmieniać, na razie w coś zupełnie niepotrzebnego, a nawet przeszkadzającego w życiu, aby po tym 1 mln lat osiągnąć sukces przystosowawczy?
 • Filip
  01.08.2014 21:55
  Ta ewolucja musiała być bardzo mądra! Do stworzenia ptaka czy przekształcenia go z innego stworzenia potrzeby wiedzy min. z zakresu aerodynamiki. Nikt mi nie powie że ptaki z czegoś się przekształciły...
 • a
  02.08.2014 07:07
  http://www.youtube.com/watch?v=q0EjaTc22f8
 • Stefan Komt
  02.08.2014 11:30
  Zlitujcie się... PO CO w katolickiej gazecie takie pseudonaukowe banialuki podparte "metodami badawczymi biologii molekularnej", które nota bene żywcem zostały wzięte z BBC? Czy szanowny redaktor GN choć przez chwilę zastanowił się dogłębnie nad treścią, którą napisał..przedrukował??? Co to wnosi do mojego życia? Nie chodzi o to, żeby "teorię Darwina" wsadzić do szuflady, ale czytać tak daleko idące wnioski to żenada! Teoria to TEORIA! Człowieku, pisząc ten artykuł, uznałeś teorię jako rzeczywistość. Włącz myślenie! To tak jakby puścić w obieg pogląd żywcem przejęty z "Faktu", że kręgi w zbożu jednak zrobiło UFO... i podpisać się pod tym: "Gość Niedzielny".
  Może pan/pani redaktor następnym razem zastanowi się, jaki temat bierze na tapetę.. i na końcu opatrzy go swoim nazwiskiem (a nie tylko redakcyjną ksywką).
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.