Rekordowa ilość zachorowań na raka

Tylko w 2012 r. wykryto na świecie 14 mln. nowych zachorowań. Nigdy nie było ich tak dużo.

Najnowsze dane opublikowano na trwającym w Madrycie Kongresie Europejskiego Towarzystwa Onkologii Klinicznej (ESMO). W 2012 roku na całym świecie wykryto aż 14 mln. nowych przypadków choroby nowotworowej. To aż o 4 mln. więcej niż w 2000 r., gdy liczba wykrytych zachorowań pierwszy raz w historii przekroczyła 10 mln.

Najwięcej, bo aż 48 proc. wszystkich przypadków odnotowano w Azji. W Azjo największa jest również śmiertelność i wynosi 54 proc. wszystkich zgonów na raka. Drugie miejsce zajmuje Europa. Na Starym Kontynencie zarejestrowano 25 proc. nowych zachorowań i 22 proc. spośród wszystkich zgonów onkologicznych. Najlepiej w walce z rakiem radzi sobie Ameryka Północna, gdzie doszło do jedynie 12 proc. wykrytych nowych przypadków choroby, a śmiertelność wynosi jedynie 8 proc.

Skąd te różnice? Zdaniem specjalistów to kwestia dostępu do najnowszych metod leczenia. W USA nowe preparaty są rejestrowane najszybciej - średnio o pół roku wcześniej niż w krajach UE. Warto przy tym zauważyć, że w ramach samej UE różnice przy wprowadzaniu do terapii różnych leków również bywają spore. Np. polski NFZ wciąż nie refunduje Polkom chorym na raka piersi pertuzumabu, nowoczesnego środka znacznie przedłużającego życie pacjentek z przerzutami. Tymczasem ten lek znany pod handlową nazwa jako Perjeta jest refundowany dla kobiet chorych na raka piersi w aż 14 państwach członkowskich UE.

«« | « | 1 | » | »»
 • maruda67
  01.10.2014 16:28
  Wykryto więcej, bo więcej ludzi zbadano. Też mi sensacja. A tak na marginesie - trwa kampania zachęcająca Polki do badań mammograficznych; ale co z tego, że guz zostanie wykryty, skoro są problemy z dostaniem się do onkologa i na leczenie?
 • Sebastian
  01.10.2014 21:55
  Dlaczego nikt nie pisze o przyczynach rozwoju chorób nowotworowych??????
 • Krzysiek
  02.10.2014 09:17
  >>polski NFZ wciąż nie refunduje Polkom chorym na raka piersi pertuzumabu, nowoczesnego środka znacznie przedłużającego życie pacjentek z przerzutami.<<

  Jeżeli człowiek odbiera od kogoś pieniądze - jako umowa, że w ramach tego wykona jakąś usługę np. medyczną - a następnie szuka kruczków aby tego nie wykonać - to jak nazwać czyny takiego człowieka?

  Świadomie piszę człowiek, a nie jakieś rozmyte tam państwo, nfz i inne zasłony dymne.

  W relacji człowiek-człowiek nie wypełnienie zobowiązania jest oszustwem.

  W relacji człowiek-instytucja, wg mnie obowiązuje prawo pierwotne-dżungli (nawet nie Średniowieczne, jak to propaganda demokracji się kreuje) czyli silniejszego.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.